چرا قیمت هتل ها در بازه های مختلف زمانی نوسان دارد؟

تصور کنید برنامه سفر می ریزید و یک هفته پیاپی، گوگل را برای پیدا کردن هتل مورد نظرتان زیر و رو می کنید. ممکن است در طول هفته قیمت های متفاوتی را برای یک هتل ببینید که شما را دچار کلافگی و شوک کند. شاید حتی از این بی نظمی عصبانی شوید. اگر در چنین شرایطی بوده اید، باید به شما بگوییم که این امر غیر عادی نیست و دلایل خود را دارد. اهمیت نوسان قیمت هتل برای مسافران، جااینجاس را بر آن داشت تا در مقاله ای به این موضوع بپردازد.

چه عواملی بر نوسان قیمت هتل اثرگذار هستند؟

پیدا کردن هتل مناسب یکی از مهم ترین بخش های برنامه ریزی برای سفر است. یکی از راه های رسیدن به این هدف، جستجوی آنلاین است. شما می توانید هتلی را که امکانات مورد نظر شما را دارد، پیدا کنید. به علاوه رزرو هتلی که قیمت آن با بودجه شما همخوانی بیشتری دارد هم امکان پذیر می شود. نکته دیگر اینکه رزرو آنلاین هتل شما را قادر می سازد تا قیمت ها را با هم مقایسه کرده و یک هتل ارزان و در عین حال استاندارد را انتخاب کنید. اما صرف نظر از همه این موارد، شما درمی یابید که چرا، چه زمان و چگونه قیمت هتل تغییر می کند. در پاسخ به این سئوال که چرا قیمت هتل ها تغییر می کند، باید به عوامل زیر اشاره کرد:
• پر بودن اتاق ها
• موقعیت مکانی هتل مورد نظر 
• نوع اتاقی که رزرو می کنید
• هماهنگی قیمت در میان رقبا
• زمان رزرو هتل چه موقعی از سال است
• تقاضای فصلی برای هتل
در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه عوامل بالا بر نوسان قیمت هتل تأثیر می گذارند؟

پر بودن اتاق ها و میزان تقاضا در برخی فصول سال

موجودی اتاق هتل و تقاضای مشتری بیشترین اثر را بر قیمت هتل دارند. فرض کنید در شلوغ ترین ماه های سال برای سفر مانند تعطیلات عید یا تابستان در جستجوی هتل باشید. یا اینکه رخداد خاصی مانند یک کنفرانس یا مراسم مذهبی مانند محرم در شهر مقصد در جریان باشد. در چنین شرایطی قیمت اتاق های هتل در واکنش به تقاضای بالای مسافران، افزایش خواهد یافت. در مقابل اتاق های هتل را می توان در طول ماه ها یا روزهایی که تقاضا اندک است، با کمترین قیمت رزرو کرد.

موقعیت مکانی هتل

موقعیت مکانی هتل چگونه قرار است بر قیمت هتل تأثیر بگذارد؟ در بیشتر شهرها هتل هایی که در مرکز شهر واقع شده اند یا هتل هایی که نزدیک ترین فاصله را با جاذبه های محبوب توریستی دارند، در مقایسه با هتل هایی که از مرکز شهر دور هستند، قیمت های بالاتری دارند. بنابراین اگر چندان برایتان سخت نیست که بین هتلتان و مرکز شهر فاصله باشد، می توانید کمی هم در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید.

نوع اتاق هتل

رقابت بین هتل ها در مقصدهای محبوب توریستی منجر به افزایش تنوع در نوع اتاق هایی شده که مسافران می توانند رزرو کنند. علاوه بر اتاق ها و سوئیت های خانوادگی و استاندارد، گزینه های دیگری هم در اختیار شما قرار گرفته است. برای مثال اگر به دنبال رزرو هتل مشهد باشید، می بینید که هتل قصر طلایی اتاق دبل آتریوم یا پرنسس روم برای دو نفر در نظر گرفته است. در سوی دیگر هتل الماس 2، سوئیت ماه عسل یا اتاق امپریال سوپریور در اختیار مهمانان گذاشته است. با در نظر گرفتن اینکه اتاق شما نمای رو به دریا داشته باشد، اندازه تخت چقدر و چه امکاناتی در اتاق موجود باشد، قیمت متفاوت خواهد بود.

هماهنگی قیمت در میان رقبا

در ادامه مطلب چرا قیمت هتل ها در بازه های مختلف زمانی نوسان دارد؟ به یک عامل دیگر می رسیم. در بیشتر شهرهایی که تنوع زیاد هتل ها در آنها به چشم می خورد، عنصر هماهنگی قیمت بین رقبا وارد عمل می شود. به اینصورت که اگر تجمع و تمرکز هتل ها در یک ناحیه از شهر زیاد باشد، مسافران قبل از رزرو تمام گزینه های موجود را چک خواهند کرد. این موضوع بدون شک در مورد هتل های مشهد صادق است. چرا که تعداد هتل های نزدیک حرم بسیار زیاد است. در نتیجه مسافران ترجیح می دهند با صرف وقت بیشتر، تمام هتل ها را بررسی کرده و در نهایت یک هتل ارزان پیدا کنند.

زمان رزرو هتل

منظور ما از زمان رزرو هتل این است که ببینید برای مقصدی که عازم سفر به آن هستید، چه زمانی آف سیزن و خلوت است. در این صورت بهترین شیوه برای یک اقامت ارزان و صرفه جویی در هزینه های خود را یافته اید. حتی در روزهای شلوغ هم می توانید به جای آخر هفته ها، هتل خود را در طول روزهای هفته رزرو کنید. چرا که قیمت هتل در روزهای پایانی هفته در واکنش به افزایش تقاضا، سیر صعودی پیدا می کند.

نرخ های تابستانی هتل ها

تعطیلات تابستانی می تواند منجر به افزایش چشمگیر قیمت هتل شود. شهرهایی که به عنوان مقاصد محبوب تابستانی شناخته می شوند، پیش از رسیدن فصل خلوت سال قیمت هتل های خود را بالا می برند. در مقابل، آن مقاصد تابستانی که در تمام طول سال هم میزبان مسافران هستند، کمتر از این تغییر فصل تأثیر می پذیرند.

قیمت هتل ها چگونه تغییر می کند؟

دانستن نحوه تغییر قیمت هتل ها نیز به اندازه چرایی آن مهم است. گفته می شود بیشتر هتل ها نرم افزارها و الگوریتم های مخصوص مدیریت درآمد دارند که به طور خودکار تعرفه اتاق های هتل را به روز می کند. اگر در تاریخ های مختلف به دنبال یک مکان خاص بوده باشید، درخواهید یافت که قیمت هتل ها از روزی به روز دیگر متغیر است. هتل ها با استفاده از نرم افزارهای مدیریت درآمد، پیش بینی می کنند که چه زمانی تقاضا افزایش یا کاهش می یابد. بنابراین در طول دوره های کاهش تقاضا قیمت ها به طور خودکار کاهش می یابد تا مسافران به رزرو اتاق های خالی ترغیب شوند. برعکس در فصل شلوغ سفر یا برگزاری رویداد خاص در مقصد، قیمت هتل ها افزایش پیدا می کند.

حتما شما هم در هنگام رزرو هتل از جااینجاس به نوسان قیمت ها برخورد کرده اید. باید بدانید که سایت های رزرو اینترنتی هتل مسئولیتی در قبال این موضوع ندارند. همانطور که اشاره کردیم، تغییر قیمت ها یکی از سیاست های خود هتل ها است که از عوامل مختلفی تأثیر می پذیرد. اما مزیت رزرو آنلاین این است که مثلا شما می توانید تمام هتل های کیش یا هتل های تهران را یکجا ببینید یا از فیلتر قیمت استفاده کنید.
منبع:skyscanner.com 

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد