چه خطرات بهداشتی در هتل در کمین شما هستند؟

بدون شک بهداشت یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در هر کجای دنیا باشید، باید به آن توجه کنید. اما مکان های عمومی که رفت و آمد به آنها زیاد و غیر قابل کنترل است، باید بیشتر مرکز توجه شما باشند. یکی از این مکان ها، هتل ها هستند. شاید اگر بدانید روزانه چه تعداد مهمان از شهرها و کشورهای مختلف قدم در همان اتاقی می گذارند که شما آن را رزرو کرده اید، وحشت کنید. از یک طرف نمی توان خود را در خانه حبس کرد و رزرو هتل هم بخش اجتناب ناپذیری از برنامه سفر است. اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید، چه؟ خوب در این صورت ریسک به کمترین حد خود می رسد. در مقاله حاضر، جااینجاس شما را با خطرات بهداشتی احتمالی در هتل ها آشنا می کند.

کدام بخش های هتل بیشتر مستعد آلودگی هستند؟

سرویس های بهداشتی

جای هیچ تردیدی نیست که سرویس های بهداشتی می توانند آلوده ترین بخش یک مکان عمومی باشند. در این میان شیرهای آب و روشویی ها بیشتر از همه در معرض آلودگی هستند. خوب در هتل هایی که به نظافت اهمیت می دهند، این بخش ها مرتب تمیز می شوند، اما متاسفانه این کار هم چاره نیست. چرا که معمولا همان پارچه هایی که برای نظافت سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، برای شیرهای آب و روشویی ها هم به کار می رود. این یعنی میکروب ها از سطحی به سطح دیگر منتقل می شوند. پس اگر با عفونت های سیستم گوارشی مواجه شدید، تعجب نکنید.

کنترل تلویزیون

بر سر اینکه سرویس بهداشتی در مقام نخست آلوده های هتل قرار دارد یا کنترل تلویزیون، بین صاحبنظران اختلاف وجود دارد. به هر حال کنترل های تلویزیون اول باشند یا دوم؛ بر خلاف تور عموم بسیار آلوده هستند. فقط تصور کنید که مهمان قبل از شما کمی سر به هوا باشد، از سرویس بهداشتی استفاده کرده، دست های خود را نشسته و مستقیم به سراغ کنترل تلویزیون رفته باشد. پس بهتر است از یک کیسه پلاستیکی برای عوض کردن کانال های تلویزیون استفاده کنید. به همین راحتی!

میز تحریر

میز تحریر می تواند مکانی برای تردد آزادانه میکروب ها باشد. چرا که افراد مختلف وسایل مختلفی را روی آن قرار می دهند. بنابراین میکروب ها می توانند حداقل تا چهار روز روی این سطوح اقامت داشته باشند. بهتر است یک مایع ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید. میز را با تمیز کرده و بعد از آن استفاده کنید.

تلفن

به احتمال زیاد شنیدن اینکه تلفن اتاق هتل هم می تواند منبع آلودگی باشد، چندان شما را متعجب کند. به عبارت دیگر تلفن ها درست مثل یک آهن ربا برای میکروب ها عمل می کنند. اما آنچه باعث شگفتی می شود این است: کارشناسان بهداشت می گویند این میکروب ها می توانند منجر به عفونت های پوستی خطرناکی شوند. باکتری ها و ویروس هایی هم از افرادی که تلفن را نزدیک دهان و گوش خود نگه می دارند؛ در کمین شما نشسته اند.

چای ساز یا قهوه ساز

چای یا قهوه سازهایی که برای پذیرایی از شما در اتاق هتلتان تعبیه شده، می تواند میزبان ویروس های تنفسی و قارچ ها باشد. به همین دلیل است که برخی توصیه می کنند برای نوشیدن چای یا قهوه به لابی یا کافی شاپ هتل مراجعه کنید.

روتختی و بالش ها

یکی از خطراتی که می تواند در تختخواب شما جا خوش کرده باشد، ساس است. هر چند این حشره موذی را در هتل های لوکس نمی توان ملاقات کرد، اما قطعا همه در فکر رزرو هتل لوکس نیستند. بهتر است در همان ابتدا تختخواب خود را چک کنید. در حقیقت تختخواب هتل یکی از چند ویژگی هتل ها است که باید قبل از رزرو چک کنید. حتی اگر خطر وجود ساس در رختخواب هم شما را تهدید نکند، این احتمال هست که خدمه در هنگام مرتب کردن تخت، بالش های شما را روی زمین پرت کرده باشند. به همین دلیل است که خیلی ها برای اطمینان بیشتر همیشه با خود یک ملحفه  تمیز برای پهن کردن روی تشک و بالش دارند.

کلیدهای اتاق

بله! متاسفانه کلیدهای اتاق های هتل حتی کلیدهای کارتی هم از خطر آلودگی مصون نمانده اند. به ویژه اینکه کلید در از جمله چیزهایی است که شما روزانه چندین بار آن را لمس می کنید. به علاوه این تنها شما نیستید که با کلید در اتاقتان تماس دارید، خدمه خانه داری هم که برای نظافت اتاق شما مراجعه می کنند، به کلیدها دست می زنند. می توانید با همان مواد ضدعفونی کننده که همراه آورده اید، کلید در اتاق خود را هم ضدعفونی کنید.

مبلمان و صندلی ها

لکه های ناشی از تعریق بدن که برای چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند، می توانند پناهگاه خوبی برای باکتری ها و ویروس ها باشند. این ویروس و باکتری ها به طور معمول روی سطوح پارچه ای که به راحتی قابل شستشو نیستند، یافت می شوند؛ درست مثل مبلمان یا میز و صندلی ها.

فرش و موکت های کف اتاق

یکی دیگر از بسترهای مناسب برای میکروب ها و باکتری در هتل، موکت ها یا فرش ها هستند. این امر کاملا واضح است و نیازی به تأکید نیست. بهترین راه این است که حتما از دمپایی روفرشی استفاده کنید. دیگر اینکه اجازه ندهید بچه ها روی زمین بازی کرده، دراز بکشند یا بنشینند.

برای در امان ماندن از آلودگی های هتل چه کنیم؟

حتما با خود می گویید با این اوصاف همه جای هتل آلوده است. پس رزرو هتل به چه درد می خورد؟ اگر بخواهیم اینطور به موضوع نگاه کنیم، تمام مکان های عمومی آلوده هستند و ما نباید به آنها رفت و آمد کنیم. یعنی زندگی اجتماعی تعطیل؟ بدون شک این راه حل، منطقی نیست. در مورد اقامت در هتل هم بهتر است کمی محتاط باشید. حالا که از مکان های مستعد آلودگی در اتاق خود آگاه شدید، کافیست دو نکته مهم را رعایت کنید:

در لیست 10 مورد از امکانات اولیه ای که باید هتل ها به شما ارائه دهند، نظافت حرف اول را می زند. پس اقدام پیشگیرانه را در اولویت قرار دهید و از درجه نظافت هتل خود مطمئن شوید. شاید بهترین راه استفاده از نظرات کاربرانی باشد که تجربه های خود را به اشتراک گذاشته اند. بدون شک تمیزی چیزی نیست که از چشم هیچ مسافری پنهان بماند. خوشبختانه رزرو اینترنتی هتل در جااینجاس چنین امکانی را به شما داده است،
همراه آوردن وسایل بهداشتی شخصی و حتی ملحفه یک کار کاملا عاقلانه است. همانگونه که پیشتر در راهکارهای بهبود شرایط سفر و اقامت برای وسواسی ها ذکرکردیم، همراه داشتن اقلامی همچون مسواک، حوله، ژل ضدعفونی کننده و دستمال کاغذی می تواند خیال شما را آسوده تر کند.
همانطور که در این مقاله؛ چه خطرات بهداشتی در هتل در کمین شما هستند؛ شرح دادیم، رعایت نکاتی چند می تواند اقامت شما را در هتل بهداشتی تر کند. نباید فراموش کرد که رزرو یک هتل چند ستاره مانند هتل ترنج کیش یا هتل درویشی مشهد به این معنا نیست که وسایل بهداشت شخصی خود را از قلم بیندازید. این وسایل باید همیشه همراه شما باشند؛ چه آن زمان که در حال رزرو هتل مشهد هستید و چه در فکر رزرو هتل اصفهان که هر دو مقاصد محبوب توریستی هستند. 

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد