تصمیم گرفته اید به شیراز سفر کنید و بدون شک، پیدا کردن یک اقامتگاه خوب، خالی از اهمیت نیست. برای شهری با این همه زیبایی، بهتر است از صفر تا صد رزرو اقامتگاه را بدانیم تا حظ کافی از سفر خود برده باشیم. تعجب نکنید! رزرو هتل شیراز هم برای خود اصولی دارد که اگر به کار ببندید، خاطره ای خوش از سفرتان خلق خواهید کرد. چند دقیقه ای وقت بگذارید و مقاله حاضر را در جااینجاس بخوانید.

چه زمانی به شیراز سفر می کنید؟

اگرچه همه به دنبال بهترین زمان سفر به شیراز هستند، اما نمی توان در سایر فصول دروازه های شهر را به روی مهمان ها بست. به طور خلاصه 2 عامل می توانند در زمان سفر شما اثرگذار باشند: آب و هوای شیراز و برنامه های فرهنگی و هنری آن. به اتفاق هم نگاهی عمیق تر به این دو موضوع می اندازیم.

آب و هوای شیراز

کوه های زاگرس برای شهر شیراز آب و هوایی معتدل به ارمغان آورده اند که نه گرمای آن از تحمل خارج است و نه سرمایش، استخوان را می سوزاند. با این حال هر فصلی هم برای سفر به این شهر مناسب نیست.

در بهار، شیراز به تکه ای از بهشت مبدل می شود. هوا در بهترین و مطبوع ترین حالت خود است. نسیم خنک به صورت تان می وزد و بارش های ملایم برای شما مزاحمتی ایجاد نمی کنند. بیهوده نیست که شیراز را با بهارش می شناسند. به محض رسیدن فصل رویش، درختان بهارنارنج شکوفه می دهند و عطرشان در کوچه پس کوچه های شیراز می پیچد. چه کسی می تواند در مقابل عطر و زیبایی شکوفه های بهارنارنج مقاومت کند؟ اگر در اوایل بهار و به ویژه اردیبهشت سری به باغ های شیراز بزنید، این باغ ها سرمست تان می کنند. البته اگر از شلوغی فراری هستید، بهتر است تا اردیبهشت صبر کنید؛ مهمان های شیراز در نوروز زیاد هستند.

از خرداد ماه شیراز کم کم به استقبال تابستان می رود. گرما، بساط خود را بر شهر پهن می کند و تا پایان تابستان هم ماندگار می شود. گرمای شیراز، خشک است و از رطوبت در آن خبری نیست. حداکثر دمای هوا هم تا 30 درجه می رسد. علی رغم گرما، از آنجایی که تابستان فصل فراغت است؛ شیراز چندان خالی از مسافر نمی شود. به عبارت دیگر در مقایسه با بهار، شیراز در تابستان خلوت تر است.

آب و هوای شیراز در پاییز قرابت زیادی با حال و هوای بهار دارد. هوا دلنشین است؛ نه از گرمای تابستان خبری است، نه از سرمای زمستان و نه از قیمت بالای هتل ها. اگر به این عامل اهمیت می دهید، باید به شما بگوییم که بعد از بهار بهترین فصل سفر به شیراز، پاییز است. از آنجا که میانگین دما چیزی در حدود 20 درجه است، می توانید از باغ های شیراز هم دیدن کنید. در این فصل با چهره دیگری از باغ ها روبه رو می شویم که زیبایی خاص خود را دارند. اما فراموش نکنید که با نزدیک شدن به روزهای آخر پاییز، هوا اندک اندک سرد می شود.

شیراز در زمستان سرد است، اما شلوغ نیست. سرمای هوا شاید تا 5 درجه سانتیگراد برسد؛ اما خوب قرار نیست یخ بزنید. بارندگی و بارش برف هم بخشی از زمستان شیراز هستند. در مجموع خلوت ترین روزهای شیراز را باید در زمستان دید که مسافری در شهر به چشم نمی خورد. نکته جالب این که حتی در زمستان هم شهر از عطر طبیعت بی نصیب نمی ماند. در این فصل گل های نرگس، رایحه خوش را در کوچه پس کوچه های شهر می پراکنند.

جشن ها و برنامه های فرهنگی شیراز

شیراز تنها موطن درختان بهارنارنج نیست، خاک این شهر شاعران بزرگی را هم در دل خود جای داده است. به همین دلیل در فصل های مختلف سال، شیراز به تجلیل از شاعرانش می پردازد و مهمانانی را هم از شهرها و حتی کشورهای دیگر پذیرا می شود. برای نمونه اول اردیبهشت به بزرگداشت خالق گلستان و بوستان اختصاص یافته است. در این روز برنامه های مختلفی برای پاسداشت سعدی بزرگ برگزار می شود؛ از گلباران آرامگاهش تا نشست های علمی و ادبی، غزلخوانی شعرهای او، نمایشگاه خوشنویسی، عکس و ... .

روز شیراز هم چندان فاصله ای با بزرگداشت سعدی ندارد: 15 اردیبهشت. هرچند شیرازی ها برای این روز، یک هفته برنامه های متنوع برگزار می کنند و به پذیرایی از مهمان ها مشغول می شوند. گل افشانی آرامگاه شاهچراغ، کنسرت های موسیقی، شعرخوانی در آرامگاه حافظ، نمایشگاه صنایع دستی، نمایشگاه عکس در ارگ کریم خان  و از همه جالب تر عروسی درخت بهار نارنج! جشنی قدیمی که شیرازی ها در گذشته برای درختان بهار نارنجی ترتیب می دادند که به بار نمی نشستند؛ به این امید که جان تازه ای به آنها بخشیده باشند.

در مهر ماه و 22 روز گذشته از آن نیز مراسم بزرگداشت حافظ در شیراز برگزار می شود. نشست های حافظ شناسی، سخنرانی ها، رونمایی از دیوان های شعر این شاعر بزرگ، کنسرت های موسیقی، شب شعر و گل افشانی مزار او از جمله برنامه هایی هستند که برای این روز طراحی شده اند.

همه چیز را در مورد هتل های شیراز بدانید

زمان سفر خود به شیراز را مشخص کرده اید و حالا دنبال رزرو یک هتل مناسب در شیراز هستید. خوب حتما تا حالا دریافته اید که قیمت هتل شما ارتباط زیادی با زمان سفرتان به شیراز دارد. در فصل هایی از سال که شیرازی ها سرشان شلوغ است و مهمان پشتِ مهمان، انتظار هتل ارزان در شیراز را نداشته باشید. همانطور که گفتیم تعطیلات عید و در کل بهارِ شیراز با همه دیدنی هایش، سرگرم پذیرایی از مهمانان است. از این رو در پاییز و زمستان، هتل های شهر با بودجه شما مهربان تر هستند تا بهار و تابستان.

صرف نظر از زمان، نوع هتلی که انتخاب می کنید هم بر جیب شما اثر خواهد گذاشت. شیراز، هتل های لوکس و پنج ستاره کم ندارد؛ از هتل چمران تا هتل پرسپولیس یا هتل بزرگ که با رزرو آن در می یابید که اقامت در یک هتل لوکس بر فراز کوه های شیراز چه حسی دارد. اما نگران نباشید؛ در این شهر هتل با قیمت مناسب هم پیدا می شود. حتی ممکن است علاقه مند به اقامت در یک هتل با حال و هوای سنتی باشید. با هر سلیقه و بودجه ای که به دنبال هتل در شیراز می گردید، این مطالب را بخوانید:


بهترین هتل های شیراز
ارزان ترین هتل های شیراز
هتل های شیراز با قیمت مناسب
هتل های لوکس شیراز
بهترین هتل های شیراز از نظر مسافران


به موقعیت مکانی هتل های شیراز توجه کنید

در مطلب راهنمای سفر به شیراز؛ 6 نکته مهم که نباید فراموش کنید، از جاذبه های دیدنی و مراکز خرید شیراز با شما گفتیم. بدون شک شما هم در هنگام رزرو هتل خود به فاصله آن با دیدنی های شهر توجه می کنید و این توجه موجب صرفه جویی در وقت و هزینه های شما خواهد شد. در ادامه مقاله مهم ترین و جامع ترین نکات رزرو هتل در شیراز، نزدیک ترین هتل ها را به برخی از جاذبه های دیدنی و تجاری شیراز با شما در میان می گذاریم.

نزدیک ترین هتل ها به آرامگاه حافظ

• هتل بزرگ شیراز: 4 دقیقه
هتل پارک سعدی شیراز: 4 دقیقه
هتل پرسپولیس شیراز: 5 دقیقه
• هتل آپارتمان رز ریحان: 5 دقیقه
• هتل آپارتمان آرنیکا: 6 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به آرامگاه سعدی

مجتمع جهانگردی شیراز: 6 دقیقه
• هتل آپارتمان رز ریحان: 7 دقیقه
• هتل بزرگ: 7 دقیقه
• هتل آناهیتا: 7 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به باغ ارم شیراز

هتل ستارگان: 4 دقیقه
• هتل هما: 5 دقیقه
هتل آریوبرزن: 6 دقیقه
هتل پارسیان: 6 دقیقه
هتل کریم خان: 7 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به باغ عفیف آباد شیراز

هتل چمران: 10 دقیقه
هتل پارس: 11 دقیقه
هتل هما: 13 دقیقه
هتل ساسان: 14 دقیقه
• هتل کوثر: 15 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به باغ دلگشا شیراز

• مجتمع جهانگردی: 4 دقیقه
• هتل بزرگ: 5 دقیقه
هتل آپارتمان رز ریحان: 5 دقیقه
• هتل آناهیتا: 5 دقیقه
هتل ارگ: 7 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به بازار وکیل شیراز

هتل کوثر شیراز: 4 دقیقه
هتل حافظ: 4 دقیقه
• هتل تالار: 4 دقیقه
• هتل ارگ: 5 دقیقه

نزدیک ترین هتل ها به مجتمع تجاری خلیج فارس شیراز

هتل الیزه: 17 دقیقه
• هتل چمران: 18 دقیقه
• هتل پارس: 26 دقیقه
هتل تالار: 29 دقیقه

نزدیک ترین هتل به تخت جمشید

مجموعه تخت جمشید یک جاذبه تمام عیار است که باید برای آن وقت کافی گذاشت. کم نیستند گردشگرانی که تمام تمرکز خود را در سفر روی این یادگار بزرگ تاریخی می گذارند. اگر بتوان هتلی را انتخاب کرد که تنها چند قدم با این مجموعه فاصله داشته باشد هم همه چیز ایده آل خواهد بود. برای این دسته از مسافران رزرو هتل جهانگردی تخت جمشید، راه حل خوبی است؛ هتلی با کمترین فاصله تا تخت جمشید و در کیلومتر 2 جاده اختصاصی تخت جمشید.

 هتل جهانگردی تخت جمشید یک هتل 8 طبقه است که نزدیکی آن با مجموعه باشکوه تخت جمشید، یک امتیاز بزرگ برای آن به شمار می رود. واحدهای اقامتی آن به شکل کلبه های دوتخته و ویلاهای یکخوابه دونفره است. خوشبختانه رستوران و پارکینگ هم در هتل دیده می شود. اما فراموش نکنید که اگرچه از این هتل قدم زنان و در 10 دقیقه به تخت جمشید می رسید، در مورد جاذبه های شیراز اینطور نیست. این هتل 72 کیلومتری با شیراز و دیدنی های آن فاصله دارد.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد