چند نمونه از ویژگی هایی که دیگر در هتل ها به چشم نمی خورد

بیشتر از یک قرن از تولد هتل ها می گذرد و آنها در این مدت، تغییرات زیادی را به خود دیده اند. به ویژه اینکه نخستین هتل به معنای امروزی آن نیز با چند دهه تأخیر وارد ایران شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که هتل های نه چندان قدیمی چه شکل و شمایلی داشته اند یا کدام یک از امکانات آنها دیگر در هتل های امروزی به چشم نمی خورد. اگر دانستن این موضوع حتی از سر کنجکاوی هم برایتان جالب است، مقاله چند نمونه از ویژگی هایی که دیگر در هتل ها به چشم نمی خورد را در جااینجاس بخوانید.

کلیدهای فلزی با برچسب های پلاستیکی

آن روزهای نه چندان دور که هتل ها از کلیدهای فلزی استفاده می کردند، معمولا برچسب پلاستیکی نسبتا بزرگی هم به آنها الحاق می کردند. روی این پلاستیک ها نام و آدرس هتل و حتی شماره اتاق دارنده کلید ثبت شده بود. حتی برخی از این تگ های پلاستیکی، تمبرهای پستی هم روی خود داشتند. چرا؟ برای آن دسته از مهمان های فراموشکاری که ممکن بود کلید را با خود از هتل خارج کنند. در این صورت آنها می توانستند به محض دیدن اولین صندوق پستی کلید را در آن بیندازند. اما با ورود کلیدهای کارتی همه چیز تغییر یافت. پیشنهاد می کنیم در این خصوص مطلب کلیدهای کارتی هتل ها چگونه عمل می کنند را بخوانید.

پرداخت هزینه هنگام ترک هتل

وقتی سایت های رزرو آنلاین هتل هنوز متولد نشده بودند، چک کردن امکانات و جزئیات دیگری مثل قیمت هتل کار دشواری بود. تا پیش از این چک این هتل فقط شامل پر کردن یک فرم ساده بود و نه از کارت اعتباری خبری بود و نه کارت شناسایی. به محض تکمیل فرم، کلید اتاق در اختیار شما قرار می گرفت و شما می بایست هزینه اقامت خود را هنگام چک این و ترک هتل پرداخت می کردید. اگرچه این برای مسافران خوشایند بود، اما کم نبودند کسانی که بدون پرداخت هزینه ناپدید می شدند. حتی در دوره ای هتل ها مجبور بودند تا کسی را دم در هتل مأمور کنند تا مچ این قبیل مهمان ها را بگیرند!

تابلوهای عجیب و غریب هتل ها

زمانی دلنشین ترین چیز برای مسافرانی که ساعت ها تا مقصد رانندگی کرده بودند، دیدن تابلوهای جذابی بود که به آنها وعده یک تختخواب راحت را می دادند. شاید جالب باشد بدانید که در دهه های 50 و 60 میلادی همه چیز حتی هتل ها تحت تأثیر "رقابت فضایی" بودند که دولت ها درگیر آن شده بودند. هر چند این موضوع درباره هتل های قدیمی ایران صادق نبود و حتی قدیمی ترین هتل ایران یا همان گراند هتل هم با تابلوی ساده و کلاسیک مهمان ها را به خود می خواند.

حمام های کاشیکاری شده به عنوان یک امکان لاکچری

درست است که این روزها اینترنت در رزرو هتل، به کمک اقامتگاه ها آمده؛ اما زمانی هتل ها برای معرفی امکانات خود از کارت پستال استفاده می کردند. نکته جالب دیگر این است که هتل ها برای جذب مهمان ها، از حمام های کاشیکاری شده به عنوان یک امکان لوکس بهره می بردند. به عبارت ساده تر، روزگاری هتل هایی که حمام هایی با کف کاشیکاری شده داشتند؛ در زمره هتل های لوکس قرار می گرفتند!

سیستم های گرمایشی که دیگر مُد نیستند

البته نمی توان انکار کرد که هنوز هم در گوشه اتاق برخی هتل ها، رادیاتور شوفاژ به چشم می خورد؛ اما این سیستم های گرمایشی تقریبا منسوخ شده اند. در واقع هتل های امروزی ترجیح می دهند به جای رادیاتورهایی که سوت می زنند و لوله هایی که چکه می کنند، از اسپلیت استفاده کنند.

دفترهای ثبتِ نام مهمان ها

بیشتر هتل های قدیمی یک دفتر بزرگ برای ثبت اسم و مشخصات مهمان های خود داشتند. در طول مدتی که منشی یا همان مسئول پذیرش هتل مشغول چک کردن موجودی اتاق ها بود، مهمان ها می توانستند اطلاعات خود را در این دفتر ثبت کنند. اما همانطور که پیشتر گفتیم این شیوه می توانست دشواری هایی برای هتل ها داشته باشد که کمترین آن عدم ثبت نام برخی مهمان ها بود. خوشبختانه امروزه وب سایت ها کار رزرو را راحت تر و مطمئن تر کرده اند. 


این مقالات را هم بخوانید:
10 مورد از امکاناتی که باید از یک هتل واقعا مدرن انتظار داشته باشید
10 مورد از امکانات اولیه ای که هتل ها باید به شما ارائه دهند


جا کلیدی های مکعبی شکل

یکی دیگر از چیزهای جالبی که در هتل های قدیمی به چشم می خورد، همان جا کلیدی های مکعبی شکلی بودند که پشت سر مسئول پذیرش به دیوار چسبیده بودند. مهمان ها هنگام خروج از هتل کلید را به پذیرش تحویل داده و او نیز آنها را در این جاکلیدی ها آویزان می کرد. کافی بود تا مسئول پذیرش نگاهی به پشت سر خود بیندازد تا بفهمد که چند اتاق خالی است.

چک این در هتل با نام مستعار

شاید باور نکنید اما زمانی رزرو هتل و چک این آنقدر عجیب و غریب بود که مهمان ها می توانستند با نام مستعار در هتل پذیرش شوند! بیشتر هتل ها حتی از مهمان های خود کارت شناسایی عکس دار هم نمی خواستند. با گذشت زمان هتل ها دریافتند که این موضوع اصلا به سود آنها نیست و با افزایش آمار سرقت؛ آنها هم به روند رزرو، چک این و چک اوت خود نظم بخشیدند.

چگونه از جااینجاس هتل رزرو کنم؟

رزرو هتل در جااینجاس به ویژه برای آنهایی که پیشتر با سایت‌‌های خرید آنلاین خدمات مسافرتی آشنا شده‌اند، کار آسانی است. به همین منظور تنها کافیست وارد سایت شده و در پنل بالای صفحه نام شهر یا هتل مورد‌نظر خود را به همراه تاریخ ورود و خروجتان وارد کنیداین نکته را فراموش نکنید که بعد از ورود به صفحه هتل ها برای اطلاعات کامل و جامعی که کارشناسان ما با دقت در مورد هر هتل تهیه کرده‌اند، وقت کافی اختصاص دهید. 

معرفی هتل و امکانات آن، موقعیت مکانی و جاذبه‌های گردشگری نزدیک هتل، تصاویر اتاق‌ها به همراه قوانین هتل از آن دست اطلاعاتی هستند که با خواندن آنها شانس پیدا کردن هتل خوب را به خود داده‌اید. توصیه ما به شما این است که تجربه سایر کاربران در مورد یک هتل را که در قالب نظرات کاربران گنجانده شده، از قلم نیندازید. بدون شک این نظرات، تصویر ملموس‌تری را از هتل انتخابی شما در اختیارتان قرار خواهند داد. این نکته را هم باید اضافه کرد که هر هتلی را در هر شهری از ایران که رزرو کنید؛ مشمول تخفیف‌های خوبی خواهید شد.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد