چطور اقامت امنی در هتل داشته باشیم؟

وقتی جایی را برای اقامت در طول سفر انتخاب می کنید، اعم از اینکه یک هتل لوکس باشد یا هاستل؛ باید نکات امنیتی را مد نظر قرار دهید. اینکه از گشت و گذار برگردید و بفهمید که چیزی از چمدان شما کم شده، تمام سفر را به کامتان تلخ خواهد کرد. شاید تعجب کنید اما هستند کسانی که در هتل طعمه سارقان شده اند. به شما توصیه می کنیم پس از دقت در رزرو هتل خود، تأمین امنیت را در اولویت قرار دهید. توصیه می کنیم راهکارهای جامعی که از سایت "ویکی هاو" برای شما انتخاب شده را به کار ببندید.

از همان ابتدای ورود، در مورد امنیت اطمینان حاصل کنید

برای اینکه بتوانید یک اقامت امن در هتل خود داشته باشید، باید از همان لحظه ورود دست به کار شوید. اینکه در میانه راه بخواهید برای این موضوع فکری بکنید، چندان مفید نخواهد بود. پس به محض رسیدن:

همیشه حواستان به کیف و چمدان هایتان باشد: به احتمال زیاد چیزهای زیادی در لابی هتل وجود خواهد داشت که حواس شما را پرت کنند و این یعنی به راحتی می توانید طعمه دزدان شوید. بهتر است که چمدان ها را همیشه در دسترس خود نگاه دارید؛ به ویژه وقتی که در حال چک این هستید. در هنگام سپردن چمدان خود به باربرها نیز مراقب باشید؛ چرا که در هتل های بزرگ تر برخی دزدان تلاش می کنند تا خود را به جای پرسنل هتل جا بزنند.

اتاق غیر همسطح را انتخاب کنید: پنجره های اتاق های همسطح نقاط خوبی برای ورود دزدان به شمار می روند. با انتخاب یک اتاق در طبقات دوم یا بالاتر احتمال اینکه کسی بتواند از بیرون وارد اتاق شما شود را کاهش خواهید داد. در حالت ایده آل بهتر است سراغ اتاق های سوم تا پنجم بروید. این اتاق ها احتمال ورود افراد غریبه را به صفر می رسانند، اما همچنان برای ورود ضروری پرسنل مانند آتشنشان ها مناسب هستند.

 

 

نگذارید شماره اتاقتان لو برود: این نکته را باید بدانید که هتل نباید نام و شماره اتاق شما را با صدای بلند اعلام کند. انجام این کار ممکن است دزدانی را که در حال استراق سمع هستند از محل اقامت تان آگاه کند. اگر یکی از پرسنل پذیرش چنین کاری را انجام داد، اتاق دیگری را درخواست بدهید. شاید خودتان با صدای بلند و آگاهانه شماره اتاقتان را اعلام کنید، اما حقیقت ساده این است که شماره اتاق شما باید برای حفظ امنیت شخصی خودتان، محرمانه باقی بماند.

 

 

مانع کلاهبرداری از کارت اعتباری خود شوید: ممکن است وقتی که با خانواده یا گروهی سفر می کنید، وسوسه شوید که کارت اعتباری تان را روی میز پذیرش گذاشته و بعد حواستان جای دیگری برود. با این کار هر کسی می تواند به سادگی با تلفن همراه خود یک عکس از اطلاعات کارت اعتباری تان بگیرد. بنابراین کارت اعتباری خود را در دستتان نگاه دارید یا تا زمانی که پذیرش آماده رسیدگی به کارهای شما شود، آن را از کیف پولتان خارج نکنید. فراموش نکنید که کارت خود را پس از برگشت خوب بررسی کنید. در برخی موارد ممکن است کارت اشتباهی یا قلابی به شما بازگردانده شود.

 

 

دو کارت تجاری هتل به همراه داشته باشید: حادثه هیچ گاه خبر نمی کند! به همراه داشتن کارت هتل به شما اجازه می دهد که در صورت نیاز آدرس محل اقامت یا شماره تماس اضطراری داشته باشید. به علاوه این کار تکنیک خوبی برای جلوگیری از گم شدن در شهرهای ناآشنا است. توصیه می کنیم که یکی از کارت ها را در اتاقتان در معرض دید قرار دهید؛ مثلا جایی کنار تلفن یا روی میز کنار تخت و دیگری را در کیف پولتان.

 

تضمین امنیت در طول دوره اقامت در هتل

پس از اینکه نکات ابتدایی را برای تضمین امنیت خود در هتل به کار بستید، در طول دوره اقامت هم به دنبال راه هایی برای حفظ آن باشید. مثلا:

در صورت همراهی کارکنان هتل تا اتاق تان، در را باز بگذارید: بسیاری از هتل ها سرویس حمل چمدان تا دم در اتاق و آشنا کردن با امکانات آن را به مسافران خود ارائه می دهند. وقتی کارکنان هتل شما را تا اتاق تان همراهی کردند، از باز نگاه داشتن در اطمینان حاصل کنید تا احتمال هر گونه اتهام رفتار نامناسب را به حداقل برسانید. در زمان حضور خدمه اتاق را به صورت مختصر چک کنید تا مطمئن شوید که خالی است. فراموش نکنید که کمدها، حمام و پشت در را هم چک کنید.

اتاق را برای بررسی هر گونه خسارت یا نقص احتمالی چک کنید: در برخی موارد کارکنان هتل ممکن است بررسی موارد ایمنی مانند قفل های شکسته را از قلم بیندازند. اگر متوجه شدید که هر کدام از بخش های ایمنی اتاق شما با مشکل مواجه است، درخواست اتاق جدید بدهید. بهتر است همان ابتدا در را قفل کرده و دستگیره را بچرخانید تا مطمئن شوید که درست کار می کند.

 

 

وقتی داخل اتاق هستید، از قفل ایمنی استفاده کنید: بیشتر اتاق های هتل مجهز به یک قفل ایمنی اضافی بالا یا زیر دستگیره در هستند. این قفل ها با سُر دادن یک تکه فلز روی زنجیر به داخل قطعه ای که روی در یا چهارچوب آن نصب شده، چفت می شود. البته برخی از این قفل ها به درستی روی در یا چهارچوب آن نصب نشده اند. پس سعی کنید که در را به سمت قفل ایمنی بکشید. اگر قفل یا چوب کج شود، حرکت کند یا تغییر شکل دهد؛ بدانید که این قفل چندان امن نیست.

یک چراغ قوه کنار تخت خواب خود بگذارید: این کار به ویژه قرار است در مناطقی اقامت داشته باشید که در آنها حوادث طبیعی مانند زلزله مرسوم است، اهمیت زیادی پیدا می کند. بلایای طبیعی می توانند باعث قطع برق شده و شما را در تاریکی رها کنند. بنابراین یک چراغ قوه کوچک کنار تخت خوابتان بگذارید تا در صورت بروز هر مورد اضطراری به نور دسترسی داشته باشید.

خوشبختانه بسیاری از تلفن های همراه به چراغ قوه مجهز هستند. با این حال خیلی ها گوشی خود را در طول شب شارژ می کنند و در صورت بروز هر اتفاقی، تلفن شما شارژ چندانی نخواهد داشت. به همین دلیل همراه داشتن یک چراغ قوه کوچک را به شما توصیه می کنیم.

امنیت وسایل شخصی خود را در اتاقتان تأمین کنید

حالا نوبت آن رسیده که از وسایل شخصی خود در اتاقتان مراقبت کنید. از چه راهی؟

وقتی در اتاق نیستید، وسایل با ارزش تان را در جای امنی بگذارید: هتل ها معمولا یک صندوق امانت در اتاق برای نگهداری از وسایل با ارزش مسافران تعبیه کرده اند. اما صندوق اماناتی که خودتان می توانید ترتیب دهید، می تواند خیلی امن تر باشد. به خاطر داشته باشید که:

وسایل برقی مانند لپ تاپ، تبلت و ام پی 3 یا 4 اغلب طعمه خوبی برای سارقان هستند. پس حفظ امنیت این ابزارها را در اولویت قرار دهید.
جواهرات و دیگر چیزهای با ارزش کوچک را می توان به سادگی در جیب پنهان کرده و از اتاق خارج کرد. پس حواستان به امنیت این وسایل هم باشد.
اگر صندوق امانت اتاق شما چندان قابل اطمینان نیست، بهتر است پرسنل هتل را در جریان این موضوع قرار دهید.

از صندوق امانات داخل لابی استفاده کنید: صندوق های امانات داخل اتاق ها به طور معمول بسیار کوچک هستند. بنابراین می توانید بخشی از وسایل با ارزش خود را در آن و بخش دیگر را در صندوق لابی جاسازی کنید. حتی برخی از این وسایل ممکن است فقط در صندوق امانات لابی جا شوند. فراموش نکنید که در هنگام گذاشتن وسایل خود در صندوق امانات لابی، رسید مکتوبی تحویل بگیرید که شامل لیست اشیای قیمتی شما باشد. نکته دیگر اینکه بیشتر هتل ها مسئولیتی در قبال دزدیده شدن وسایل شما از صندوق اتاق قبول نمی کنند، اما در مورد صندوق لابی اینطور نیست.

 

 

وقتی در اتاق نیستید، چمدان خود را مُهر و موم کنید: یک نگاه گذرا به لباس شیک شما می تواند بعضی ها را وسوسه کند. پس تمام زیپ های چمدان تان را به ویژه وقتی در طول روز خارج از اتاق هستید، خوب ببندید تا ریسک به سرقت رفتن وسایل خود را به حداقل برسانید. راه دیگر این است که چمدان خود را در معرض دید نگذارید و آن را به جایی مانند داخل کمد یا زیر تخت منتقل کنید.

از چمدان و قفل های هوشمند استفاده کنید: قفل های کوچکی که برای تأمین امنیت چمدان ها استفاده می شوند، به احتمال زیاد از پسِ سارقان حرفه ای بر نمی آیند؛ اما جلوی دزدی های کوچک تر را خواهند گرفت. به یاد داشته باشید که سارقان همیشه به دنبال طعمه های سهل الوصول می گردند و قفل چمدان می تواند نشان این باشد که شما طعمه خوبی هستید یا خیر. قفل های فوق را می توانید در چمدان فروشی ها یا فروشگاه های لوازم فنی پیدا کنید.

 

وقتی از اتاق خارج می شوید، درب آن را خوب ببندید: پنجره باز اتاق فرصت خوبی برای ورود دزدان است. بنابراین هر بار که اتاق را ترک می کنید، از بسته بودن پنجره، در بالکن و درب ورودی اتاق اطمینان حاصل کنید؛ حتی اگر اتاق شما در طبقات بالاتر است.

 

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد