راهکارهای بهبود شرایط سفر و اقامت برای وسواسی ها

اگر جز آن دسته از مسافران هستید که در تمامی مراحل سفر خود بهداشت را در نظر گرفته و سعی دارید سالم تر سفر کنید، بهتر است به برخی نکات توجه کنید. فراموش نکنید بررسی دقیق این نکات می‌تواند به شما در پیدا کردن مناسب ترین راهکارها برای تجربه سفر و اقامتی بهتر کمک نماید. برای مثال اگر با هواپیما سفر می‌کنید، بد نیست بدانید میز سرو غذا از جمله کثیف ترین اشیای موجود در کابین پرواز است یا دستگیره درب توالت در یک قطار می‌تواند بهترین مکان برای تجمع میکروب ها باشد. بدیهی است که شرایط هتل یا محل اقامتی که رزرو کرده اید نیز ممکن است تا حدودی با استانداردهای بهداشتی شما مغایرت داشته باشد. به همین جهت بهتر است با دنبال کردن راهکارهای زیر شرایط سفر و اقامت خود را بهبود داده و ایام شیرین تری را در هتلتان سپری کنید.

وسایل شخصی را فراموش نکنید

درست است که ملحفه های هتل به طور مداوم شسته و مرتب می‌شوند با این حال این وسایل بارها و بارها توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. بنابراین اگر به استفاده از وسایل عمومی، آلرژی دارید بهتر است تا جایی که گنجایش چمدانتان اجازه می‌دهد وسایل شخصی خود را به همراه ببرید. این وسایل می‌توانند ریزترین وسایل بهداشتی همچون مسواک و حوله تا وسایل بزرگی نظیر ملحفه های تمیز و اضافی را در بربگیرند. البته در هتل های لوکس نظیر هتل بین المللی قصر مشهد استاندارها به گونه ای است که حساسیت بیشتری بر روی نکات بهداشتی وجود دارد اما اگر به هنگام رزرو هتل مجبور به انتخاب هتل هایی با تعداد ستاره کمتر شده اید، هرگز به همراه داشتن وسایل شخصی را فراموش نکنید.


بهداشت تخت خواب ها را قبل از استفاده چک کنید

به دلیل استفاده افراد مختلف از اتاق های هتل، ممکن است برخی مواقع با مواردی روبرو شوید که برای شما باور پذیر نباشند. لانه کردن ساس ها و کنه های موذی در تخت های هتل، یکی از این موارد است که بهتر است آن را جدی بگیرید. البته این موضوع ارتباط چندانی به منطقه جغرافیایی که هتل شما در آن قرار گرفته است یا میزان ستاره های آن ندارد، بنابراین احتمال بروز این مشکل همان اندازه که در هتل های مشهد ممکن است، رخ دادن آن در سایر هتل های موجود در کشور نیز امکان پذیر است. بنابراین بهتر است پس از تحویل گرفتن اتاق، اولین کاری که به طور جدی به آن می‌پردازید، چک کردن بهداشت تخت خواب ها باشد. با این کار شما می‌توانید در صورت وجود هر گونه مشکل، مسئول هتل را از وضعیت اتاق خود آگاه ساخته یا با عوض کردن ملحفه ها، از گزند حشرات موذی در امان بدانید. توجه کنید اگر با کودکان سفر می‌کنید می‌بایست به این موضوع اهمیت بیشتری بدهید.

شرایط آب و هوایی مقصد را در نظر بگیرید

اگر به مناطق سردسیر سفر می‌کنید و جهت استفاده از پتوی و لحاف موجود در هتل ها تردید دارید، بهتر است یک پتوی سبک به همراه داشته باشید. این موضوع به خصوص برای افرادی که سرمایی بوده یا زودتر از سایر اعضای خانواده بیمار می‌شوند، اولویت بیشتری دارد. البته این شرایط در هتل های داخلی تا حدودی با استفاده از سیستم های گرمایشی موجود در اتاق ها قابل مدیریت است. اما اگر قصد دارید در یک هتل خارجی اقامت کنید، بد نیست بدانید که دمای هتل ها در سایر کشورها چندان برای سرمایی ها مناسب نیست. البته این موضوع علاوه بر شرایط آب و هوایی به گران بودن سوخت در برخی کشورها نیز مرتبط است، بنابراین بهتر است قبل از سفر به این نکات توجه کنید.

ورزش کردن شما را از بهداشت دور نمی‌کند!

اگر هتلی که رزرو کرده اید دارای سالن های ورزشی یا دستگاه های بدنسازی است، از فرصت غافل نشوید. فراموش نکنید ورزش کردن شما را از بهداشت دور نمی‌کند بلکه موجب می‌شود در طول سفر با نشاط تر بوده و دیرتر بیمار شوید. بنابراین از سالن ها یا دستگاه های ورزشی موجود در هتل خود استفاده نمایید و برای جلوگیری از هرگونه حساسیت دستمال مرطوب یا ژل بهداشتی خود را به همراه ببرید. پس از ورزش نیز می‌توانید با تعویض یا شستشوی لباس های خود از هرگونه آلرژی احتمالی در امان بمانید.

شستشوی لباس ها را خود بر عهده بگیرید


بدیهی است که در مسافرت البسه بیشتری کثیف می‌شوند. این امر به دلیل بازدید های متعددی است که ممکن است در طول روز از اماکن دیدنی شهر مقصد داشته باشید یا به دلیل استفاده از سالن های ورزشی تعریق کرده و بخواهید لباس خود را عوض کنید. بچه ها نیز ممکن است با بازیگوشی کردن به حجم این لباس های غیر قابل استفاده بیافزایند اما با این همه لباس کثیف چه باید کرد؟
بسیاری از هتل هایی که در جااینجاس وجود دارند به شما این امکان می‌دهند تا با تحویل دادن البسه کثیف خود به لاندری، در کوتاهترین زمان ممکن دوباره البسه تمیز و اتو شده در اختیار داشته باشید. با این حال اگر در خصوص کیفیت شستشوی لباس ها یا نوع مواد شوینده مورد استفاده در لاندری ها مطمئن نیستید، بهتر است شستشوی لباس ها را خود بر عهده بگیرید. برای این کار تنها کافیست قبل از سفر، حجم مناسبی از یک ماده شوینده را در چمدان خود جای دهید و از روشویی سرویس بهداشتی اتاق خود برای شستشوی لباس ها بهره بگیرید. اگر اتاقی که رزرو کرده اید دارای بالکن است می‌توانید لباس های شسته شده را در هوای آزاد خشک کنید. در غیر این صورت با آبکشی مناسب لباس ها قادر خواهید بود آنها را روی یک رخت آویز قرار داده و در گوشه نورگیری از اتاق آویزان کنید. 

بدیهی است که رعایت همین نکات کوچک و در ظاهر ساده می‌تواند تجربه سفر و اقامت شما را به بهترین نحو ممکن رقم بزند. با این حال شما می‌توانید لیست بلندتری از حساسیت های خود تهیه کنید و برای رفع آنها به دنبال ساده ترین راهکارها بگردید. اگر این راه حل ها نیازمند حمل وسایل اضافه هستند تا جایی که مقدار بارتان اجازه می دهد در صدد رفع آنها بکوشید یا وسایل مورد نیاز خود را از فروشگاه های بهداشتی شهر مقصد تهیه نمایید. بدین ترتیب هم در طول مدت زمان اقامت خود سالم می مانید و هم از سفر خود نهایت لذت را می برید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد