آیین های متفاوت شب یلدا در شهرهای ایران

شب یلدا در هر یک از شهرهای کشور چگونه برگزار می شود؟

شب یلدا یا شب چله یکی از رسوم کهن ما ایرانیان است که بلندترین شب سال در نیمکره شمالی زمین محسوب می‌شود. ایرانیان از 500 سال قبل از میلاد مسیح، شب یلدا که 30 آذر ماه است دوریکدیگر جمع می‌شوند و تا پاسی از شب به گفت و گو و خوردن میوه و آجیل مشغول هستند، در این بین هندوانه و انار رواج بیشتری دارد. البته در دوران کهن آجیل شب یلدا از میوه‌های خشک شده تشکیل می‌شد.

در حال حاضر ایرانیان در این شب پس از صرف شام، تا پاسی از شب به شاهنامه خوانی، مشاعره، تفال به حافظ و خوردن آجیل و میوه می‌پردازند. البته اینکه نیاکان ما از هزاران سال پیش شب یلدا را به درستی به عنوان بلندترین شب سال و آغاز فصل زمستان تعیین کرده بودند، برای ما ایرانیان باعث افتخار است و این یکی از جنبه‌های ارج نهادن به این مراسم می‌باشد.

در میان مشغله‌های بی پایان زندگی روزمره، این شب می‌تواند دلیلی برای دیدار با اقوام و آشنایان باشد؛ در همین راستا هتل های زیادی در سراسر ایران برنامه‌هایی را برای شب یلدا تدارک دیده‌اند که علاوه بر میهمانان مقیم، سایرین نیز می‌توانند با رزرو کردن این مراسم در آن حضور یابند. ‌البته این مراسم در هر کدام از شهرهای ایران به گونه‌ای متفاوت برگزار می‌شود، بنابراین خالی از لطف نیست اگر به بهانه شب یلدا به دیگر شهرها سفری داشته باشیم و علاوه بر گشت و گذار از شب چله‌ای متفاوت نیز لذت ببریم.

شب یلدا و آیین شهر کویری یزد

یزد یکی از شهرهایی است که این مراسم از دیرباز در آن جشن گرفته می‌شد. علاوه بر مراسم رایج در این شب، یزدی‌ها آش شولی نیز می‌پزند، هندوانه می‌خورند و کودکان نیز فال گردو می‌گیرند؛ جالب است بدانید که هندوانه یکی از ارکان اصلی شب یلدا در یزد است، زیرا مردم این شهر باور دارند که هر کسی در این مراسم هندوانه بخورد تا آخر سال مبتلا به سرماخوردگی نمی‌شود. اگر تمایل دارید که مراسم شب چله یزد را ببینید، می‌توانید در هتل داد یزد و هتل مشیرالممالک یزد اقامت کنید و در مراسم شب یلدایی که در این هتل برگزار می‌شود، حضور یابید و از نزدیک با شب چله در یزد آشنا شوید. خبر خوبی نیز برایتان داریم، اگر از طریق جااینجاس اقدام به رزرو هتل داد نمایید.

هتل چمران شیراز

آیین شب یلدا در شیراز

در شیراز یکی از ارکان اصلی سفره شام شب چله، کلم پلو شیرازی است، همچنین شیرازی‌ها در سفره شب یلدا خوراکی‌های مانند هندوانه، خرما، رنگینگ و انجیر می‌گذارند، زیرا اعتقاد دارند مردم یا سرد مزاج هستند یا گرم مزاج و در شب یلدا هر کسی باید با توجه به مزاج خود بعضی از این خوراکی‌ها را استفاده کند. مشاعره، حافظ خوانی و تفال به حافظ در مراسم شب یلدا شیراز رواج بسیاری دارد. اگر علاقمند شدید که مراسم شب چله امسال را در شیراز تجربه کنید، می‌توانید،  هتل چمران شیراز و هتل بزرگ شیراز را انتخاب نمایید تا هم گشتی در این شهر بزنید و هم مراسم شب چله را که در این هتل‌ها برگزار می‌شود از نزدیک ببینید. برای رزرو این هتل ها با تخفیف‌هایی تا 70 درصد به وب‌سایت جااینجاس مراجعه کنید.

“هتل

این مراسم در دیگر شهرهای ایران مثل کاشان، مشهد، اصفهان و تهران نیز به شیوه‌های متفاوتی برگزار می‌شود. همچنین هتل خانه مرشدی کاشان، هتل قصر مشهد، هتل پارسیان کوثر اصفهان و هتل هما تهران هر کدام به شیوه شهری که در آن قرار دارند مراسم شب چله را برگزار می‌کنند و برای دیدن این مراسم در هر شهری که تمایل دارید، می‌توانید این هتل‌ها را با تخفیف از وب‌سایت جااینجاس رزرو کنید تا امسال یلدایی خاطره انگیز و به یادماندنی را داشته باشید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد