حتما نام گردشگری سلامت یا medical tourism به گوشتان خورده است. از سوی دیگر می دانید که هتل ها بخش مهمی از دنیای گردشگری هستند. با در نظر گرفتن این موضوع هتل های بیمارستانی پا به عرصه حیات گذاشته اند. هتل هایی که تلاش می کنند خدمات و امکاناتی را در اختیار بیماران قرار دهند. در مقاله حاضر جااینجاس قصد دارد شما را با این نوع از هتل ها بیشتر آشنا کند.

هتل بیمارستانی چیست؟

هتل بیمارستانی(patient hotel) نوع دیگری از هتل است که اقامتگاه مجهزی را برای بیماران و خانواده های آنها فراهم می کند. در حقیقت این افراد باید به بیمارستان نزدیک باشند اما لزوما نیازی ندارند تا در بیمارستان بستری شوند. به طور معمول این هتل ها بخشی از طبقات یک بیمارستان هستند، اما همیشه هم اینطور نیست. ممکن است هتل در فاصله اندکی از بیمارستان قرار داشته باشد. سئوالی که برای خیلی ها پیش می آید این است که بالاخره هتل بیمارستانی، هتل است یا بیمارستان؟

پاسخ این است که در ترکیب هتل های بیمارستانی، وجه بیمارستانی آن غالب است. به این صورت که یک کادر پزشکی و پرسنل بیمارستانی به صورت 24 ساعته در اختیار شما هستند. اما حتی بیماران می توانند دوران نقاهت خود را هم در آن سپری کنند و در کنار آن از امکانات رفاهی و تفریحی بهره مند شوند. این امکانات می تواند شامل تلویزیون های ال.سی.دی، سالن زیبایی یا وجود آب نما در لابی باشد.

هتل بیمارستانی چه شکلی است؟

هتل بیمارستانی درست شبیه یک هتل سه ستاره است. رستوران، لانژ، پارکیگ و وای فای رایگان دارد. طراحی اتاق ها مدرن بوده و میزتحریر، مینی بار و حمام در آنها وجود دارد. البته علیرغم تمام این امکانات هتل بیمارستان همچنان یک اقامتگاه پزشکی به شمار می روند. فضاها متناسب با شرایط بیماران طراحی شده اند. مثلا دیوارها، کف و مبلمان باید به راحتی قابل شستشو باشند تا خطر عفونت از بین برود. در واقع همه سطوح باید هم مطابق استانداردهای بهداشتی باشند و هم گرما و صمیمیت یک هتل را منعکس کنند. علاوه بر این امکاناتی هم برای تسهیل در برقراری ارتباط با خدمه پزشکی و پرستاران در نظر گرفته شده است.

هتل های بیمارستانی از کجا سربرآوردند؟

نخستین هتل بیمارستانی جهان در سال 1988 در بیمارستان دانشگاه لوند سوئد افتتاح شد. ساخت این هتل در واقع راه حلی برای خالی کردن تخت های بیمارستان برای بیماران دیگر به شمار می آمد. از آن به بعد ساخت این هتل ها در منطقه اسکاندیناوی آغاز شد. به طوری که امروزه کشورهای سوئد، دانمارک، نروژ و فنلاند پرچمدار این عرصه بوده و نورلاندیا(Norlandia) بزرگ ترین هتل های بیمارستانی زنجیره ای را در منطقه اداره می کند. در حقیقت هتل های بیمارستانی در این کشورها برای بیمارستان های دولتی هم نوعی صرفه جویی در هزینه به همراه داشته اند. دلیل هم این است که قیمت اتاق در این نوع هتل تقریبا یک سوم قیمت یک تخت بیمارستانی است.

اقامت در هتل بیمارستانی چه مزایایی دارد؟

• در هتل های بیمارستانی درست مانند سایر انواع هتل ها هر مهمان برای خود اتاق جداگانه ای دارد. با در نظر گرفتن این موضوع هم فضای آرام و ساکتی برای بیمار مهیا می شود، هم خطر آلوده شدن فضا به حداقل می رسد و هم اینکه همراهان بیمار می توانند در تمام طول درمان همراه وی باشند. در حقیقت در چنین فضایی شما احساس می کنید که بیشتر یک مهمان هستید تا یک بیمار!
• در هتل های بیمارستانی هم خدماتی مانند سونا، جکوزی، سالن ورزشی، آشپزخانه اختصاصی، تورهای گردشگری، رستوران و غیره ارائه می شود. بدون شک چنین امکاناتی باعث تسریع در روند بهبودی بیمار می شوند،
• از آنجایی که کمبود تخت های بیمارستانی یکی از مشکلات رایج و هزینه آنها هم بالاست، اقامت در هتل های بیمارستانی می تواند برای بیمار صرفه جویی در هزینه را به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه کمبود تخت های بیمارستانی هم به نوعی جبران می شود.

آیا در ایران هتل بیمارستانی داریم؟

بد نیست بدانید که ایران یکی از قطب های گردشگری سلامت است. به طوری که گردشگران زیادی از کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس برای درمان در حوزه های ناباروری، سلول های بنیادی، دیالیز، جراحی قلب، جراحی های زیبایی و چشم پزشکی به ایران مراجعه می کنند. در این میان شهرهای تهران، کیش، مشهد، شیراز، یزد و اصفهان مراکز اصلی جذب گردشگران سلامت به شمار می روند. با این حال تعداد هتل های بیمارستانی ایران چندان زیاد نیست که این تعداد هم در تهران قرار دارند.

هتل های بیمارستانی ایران

هتل های بیمارستانی که در حال حاضر در ایران فعالیت می کنند، این هتل ها هستند:

هتل بیمارستانی گاندی تهران

هتل بیمارستانی گاندی را باید نخستین هتل بیمارستان کشور دانست که در سال 1392 در خیابان گاندی جنوبی تهران آغاز به کار کرده است. این هتل بیمارستان که 17 طبقه آن بیمارستان و 21 طبقه آن هم هتل است، 90 سوئیت اقامتی برای اسکان بیماران و همراهان آنها در نظر گرفته است. در این سوئیت ها مراقبت های پرستاری و خدمات پزشکی در اختیار مهمانان قرار می گیرد.

خدمات پزشکی هتل بیمارستانی گاندی هم شامل این موارد می شود:

زنان، IVF، داخلی قلب، جراحی قلب، کودکان، جراحی اعصاب، اتاق های عمل عمومی، بخش های بستری زنان و مردان، اورژانس و مرکز جراحی محدود، درمان جامع پوست و مو و همچنین مراکز ویژه ارائه خدمات پیشرفته سلول درمانی، بانک های زیستی از قبیل بانک خون بند ناف و بانک سلول های بنیادی، بخش های ویژه خدمات پزشکی هسته ای و لیزردرمانی و بخش های تشخیص طبی شامل آزمایشگاه و سی تی اسکن وMRI  با همکاری گروه های تحقیقاتی.

از جمله خدمات پذیرایی هتل بیمارستانی گاندی هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رستوران، کافی شاپ، بانک، آژانس مسافرتی، باشگاه ورزشی، اتاق کنفرانس، گلفروشی، مسجد و پارکینگ.

هتل بیمارستانی قلب تهران

هتل بیمارستانی قلب تهران در سال 1394 در ضلع غربی بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی ساخته شده است. این هتل در زمینی به مساحت 7 هزار و 500 متر مربع در 5 طبقه و 70 واحد اقامتی ساخته شده است. واحدهای اقامتی این هتل به تلویزیون ال.سی.دی، سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی، حمام و لوازم بهداشتی، یخچال، مینی بار و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مجهز هستند. 
در محوطه هتل قلب هم سه رستوران، کافی شاپ، سالن همایش، لابی و نمازخانه وجود دارد. موقعیت جغرافیایی این هتل هم باعث شده تا هتل به ایستگاه تاکسی و اتوبوس بی آر تی نزدیک بوده و فاصله اندکی با بیمارستان تخصصی چشم پزشکی نور، پارک و پردیس سینمایی ملت داشته باشد.

هتل بیمارستانی هلال تهران

هتل بیمارستانی هلال که با نام مجتمع دارویی-درمانی هلال شناخته می شود، در سال 1393 در منطقه تهرانپارس آغاز به کار کرده است. این هتل بیمارستانی 3 طبقه و 38 سوئیت اقامتی دارد که به سیستم های امنیتی ضد حریق، صندوق امانات شخصی، تلفن، تلویزیون، کانالهای ماهواره ای، اینترنت پرسرعت Wi-Fi  و خدمات 24 ساعته روم سرویس مجهز هستند. ضمن اینکه رستوران، کافی شاپ و روف گاردن هم در این مجموعه وجود دارد. لازم به ذکر است که خدمات پزشکی هتل شامل کلینیک تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی، واحد آزمایشگاه، واحد بینایی سنجی، کلینیک تخصصی دندانپزشکی، کلینیک پوست، مو، زیبایی و لیزر و واحد رادیولوژی می شود.

در مقاله آشنایی با هتل های بیمارستانی گفتیم که این نوع هتل ها به طور معمول هم برای بیمارستان های دولتی و هم بیماران صرفه جویی در هزینه به شمار می روند. همین رویکرد نیز موجب شده تا کشورها دست با ساخت چنین هتل هایی بزنند تا درآمدی نیز عاید صنعت گردشگری خود کرده باشند.

همانطور که گفتیم تعداد هتل های بیمارستانی ایران محدود است. اما اگر برای دریافت خدمات پزشکی به شهر دیگری سفر می کنید و لازم است هتلتان نزدیک بیمارستان باشد، این کار را انجام دهید: به سایت جااینجاس بروید. نام شهر را وارد کنید تا تمام هتل های آن برای شما نمایش داده شوند. فرض کنید قصد رزرو هتل تهران را دارید. در این صورت به صفحه هتل های تهران رفته و از فیلتر جستجو بر اساس آدرس استفاده کنید. نام بیمارستان مورد نظر را درج کرده و منتظر بمانید تا هتل های نزدیک آن روی صفحه ظاهر شوند. حالا تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که امکانات، خدمات و جزئیات قیمت هتل را بررسی کرده و به سراغ پرداخت آنلاین بروید.

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد