اقامت اعیانی در کاشانه های عمارت ابراهیم خان عامری

" باغچه‌های حیرت‌انگیز، نسیم خنک و قُل قُل آب از فواره‌ها، انگار از جهنم یکسر افتاده باشی میان بهشت. الحق و الانصاف درست می گفت ابراهیم خلیل خان. حالمان یکسر خوش شده بود که ملازمان رسیدند و اسباب و وسایل را از دست ما گرفتند و بردند به سرداب". این توصیف را ملک الشعرای بهار از عمارت عامری ها کرده است؛ وقتی رفیق شفیقش ابراهیم خان برای رهایی از آفتاب تابستان تهران او را به خانه خود می برد. عمارت عامری ها با همین احوال و اوصاف، حالا دیگر هتل شده است. فضا بوی گذشته را می دهد و امکانات امروزی، چهره ای متفاوت به آن داده اند. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با جااینجاس همراه باشید تا بیشتر از خانه سابق ابراهیم خان و هتل سرای عامری ها برایتان بگوییم.

واحدهای اقامتی هتل سرای عامری ها در کاشان

تعداد اتاق های این خانه قدیمی که زمانی خانواده ابراهیم خان عامری در آنها رفت و آمد می کرده و حالا میزبان مهمانان داخلی و خارجی است، 27 باب است. نام اتاق ها نیز همانقدر اصیل است که در و دیوارهای این هتل سنتی:

اتاق های شاه نشین هتل سرای عامری ها

در هتل عامری ها سه اتاق با نام شاه نشین وجود دارد که فضای داخلی آنها متفاوت است، اما همه اتاق ها با داشتن ظرفیت 4 نفر برای اقامت خانوادگی گزینه خوبی هستند. درست است که معماری شاه نشین ها کاملا سنتی و جلوه ای از سنت کاشانی ها است؛ اما هیچ نشانی از قدیمی بودن در وسایل و امکانات آن دیده نمی شود. مثلا دستگاه چای ساز، تلویزیون، یخچال مینی بار، سشوار در حمام، اینترنت وای فای و صندوق امانات بدون شک در زمان ابراهیم خان وجود نداشته اند!

اگر بخواهیم کمی هم از فضای داخلی شاه نشین ها برایتان بگوییم؛ باید به سقف بلند و ضربی، فضای باز اتاق ها،طاق نماها و درب های چوبی با شیشه های رنگی اشاره کنیم. به علاوه وسعت اتاق ها هم با هم فرق می کند. برای مثال شاه نشین شماره 113 ورودی، نشیمن، اتاق خواب و حمام بزرگ با وان مرمری دارد. در حالی که شاه نشین شماره 110 فقط یک اتاق سراسری با حمامی مجهز دارد.

اتاق های اعیانی هتل سرای عامری ها

اتاق های اعیانی همانطور که از نامشان پیداست، اعیانی هستند. 7 اتاق اعیانی در هتل سرای عامری ها وجود دارد؛ با فضا و وسعت متفاوت و الیته امکانات مشابه. صبحانه، تلویزیون، چای ساز، مینی بار، حمام و سرویس بهداشتی زیبا و لوکس. در میان اتاق های اعیانی هتل، یک اتاق ماه عسل دنج با نورپردازی شاعرانه، حمام و سرویس بهداشتی لوکس قرار گرفته است. سقف ضربی، دیوارها و سقف کاهگلی این اتاق که پنجره هایش به باغ و حوض خانه حیاط گشوده می شوند؛ برای شما یک ماه عسل متفاوت به سبک قاجاری ها را رقم می زنند.

اتاق 205 سرای عامری ها هم یک جلوه دیگر از اعیان نشینی دوران قاجار است که به طرز جالبی با مدرنیته تلفیق شده است. این اتاق یا بهتر بگوییم سوئیت؛ هم اتاق خواب دارد و هم اتاق نشیمن. در اتاق خواب یک تخت دونفره قرار گرفته و در اتاق نشیمن هم دو کاناپه تخت شو. اما ویژگی منحصر به فرد این سوئیت اعیانی، تراس دلباز آن است که میز و صندلی دارد. نشستن زیر نور مهتاب و صرف نوشیدنی آن هم وقتی چشمانتان به زیبایی باغ و حوض هتل روشن می شود؛ لذت غیر قابل وصفی است.

کاشانه های هتل سرای عامری ها

17 اتاق هتل سرای عامری ها به نام کاشانه شناخته می شوند. این اتاق ها یک نفره و دونفره(دبل و توئین) هستند؛ برخی تخت های دونفره دارند و بعضی هم تخت های یک نفره. اما هر کدام از کاشانه ها یک فضای متفاوت دارند و چشم انداز آنها هم با یکدیگر فرق دارد. برای نمونه اتاق شماره 108 به حوض و ایوان اندرونی نما دارد و اتاق 107 به حیاط مجموعه.

 بخش دیگری از اتاق های کاشانه هم در طبقه دوم واقع شده اند که احتمالا هیجان انگیزترین اتاق های این مجموعه هستند. مثلا برای رسیدن به اتاق شماره 201 باید از یک راه پله باریک که از قضا پله های آن تا به تا هستند، بگذرید. به نظر می رسد بالا رفتن از این پله ها درست مثل راه رفتن پنگوئن باشد؛ به همین دلیل این اتاق ها به پنگوئنی مشهور شده اند. البته از پله بالا رفتن آن هم به سبک پنگوئن ها چندان برای افراد مسن و آنهایی که اضافه وزن دارند، آسان نیست! از امکاناتی که در سایر واحدها وجود دارد؛ مثل صبحانه، تلویزیون، چای ساز، مینی بار و صندوق امانات؛ در اتاق های کاشانه هم دیده می شود.

پذیرایی به سبک هتل سرای عامری ها

غذا بخش مهمی از سفر است و اگر نتوانیم در سفر پاسخ مناسبی به نیازهای شکم مان بدهیم؛ احتمالا باید قید یک پایان خوب را هم بزنیم. برای کسی که در هتل سرای عامری ها کاشان، اتاق رزرو می کند و در آن غرفه های باصفا شب را به صبح می رساند، انتظار یک پذیرایی متفاوت چیز عجیبی نیست. پس اجازه دهید در ادامه مطلب اقامت اعیانی در کاشانه های عمارت ابراهیم خان عامری شما را با سالن های پذیرایی سرای عامری ها آشنا کنیم:

رستوران تالار آیینه

اعیان و اشراف قدیم علاقه خاصی به آینه کاری داشتند؛ اگر نیم نگاهی به کاخ های شاهان گذشته بیندازید؛ متوجه این موضوع می شوید. صرف نظر از اینکه آینه کاری هنری مربوط به گذشته باشد، حتی امروز هم نشستن روی میز و صندلی های مدرن در یک رستوران آینه کاری شده و میل کردن غذا لذت خاصی دارد. در رستوران تالار آیینه هتل سرای عامری ها گذشته و حال پیوند زیبایی با یکدیگر خورده اند. هرچند نمی توان از تماشای این همه زیبایی غافل شد، اما منوی متنوع رستوران را که غذای روز هم دارد؛ از قلم نیندازید.

صبحانه خوری

روز را که با خوردن یک صبحانه متنوع در یک فضای دلنشین شروع کنید؛ پایان آن هم مطبوع طبع شما خواهد بود. صبحانه خوری هتل سرای عامری ها چندان بزرگ نیست؛ شاید 30 نفری بتوانند در آن صبحانه میل کنند. اما شیشه های رنگی که نور را به داخل می تابانند و دست در دست نور لوستر مجلل آویزان در سالن، به خلق فضایی آرام کمک می کنند؛ لذت صبحانه را دوچندان می کنند.

کافه آوگون

کافه آوگون یک بخش کاملا متفاوت از خانه جناب ابراهیم خان است! از پله های زیر زمین حلی که پایین بروید، میز و صندلی های چوبی چیده شده اند و هر از گاهی نیز چشمتان به یک خمره سفالی یا گلدان های کوچک می افتد. اینکه در چنین فضایی یک لیوان بهارنارنج سفارش دهید یا اینکه به سبک امروزی های قهوه میل کنید؛ تصمیم شماست.

حوض خانه

حوض خانه های قدیمی تابستان نشین هایی بودند که دور تا دور آن تخت بود، روی تخت ها می نشستند و عرقیجات کاشان نوش جان می کردند. حوض خانه هتل سرای عامری ها هم این فضا را برای شما بازآفرینی کرده است. می توانید روی تخت ها و زیر سقفی که با معماری اصیل ایرانی زینت داده شده بنشینید و هر نوشیدنی را که دوست داشتید، سفارش دهید.

رزرو هتل سرای عامری ها کاشان در جااینجاس

در بین هتل های کاشان، هتل سرای عامری ها یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. اینکه هتل زمانی خانه یکی از اعیان شهر بوده و حالا به هتل تبدیل شده، در این شهرت بی تأثیر نیست. تعداد علاقه مندان به هتل های سنتی هم کم نیست؛ چه در میان گردشگران داخلی و چه خارجی. اگر تصمیم گرفته اید، سنت و فرهنگ کاشان زیبا را از همان ابتدا تجربه کنید؛ به جااینجاس بروید. نام هتل سرای عامری ها را وارد کنید و وقتی وارد صفحه شدید؛ همه چیز از عکس های هتل تا آدرس دقیق، امکانات، اتاق ها و قیمت آنها و نیز فاصله تا مکان های دیدنی را به دقت بررسی کنید. یک پیشنهاد دیگر این است که نظرات کاربران را که بودن در هتل را تجربه کرده اند، بخوانید و البته دیگران را هم در تجربه های خود شریک کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد