نام اصفهان را همه‌جا از سفرنامه‌های قدیمی تا تورهای گردشگری امروزی می‌توان دید. دیدنی‌های اصفهان انقدر زیاد است که عنوان نصف جهان به راستی برازنده آن است. میادین و مساجد تاریخی، عمارت‌ها و کاخ‌های پر شکوه، خانه‌های تاریخی و باغ‌های سبز و دیدنی، بخشی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان هستند. اگر شما هم قصد سفر به اصفهان را دارید؛ در ادامه این مطلب با همراه باشید تا بهترین جاهای دیدنی اصفهان، نصف جهان را به شما معرفی کنیم.

زیباترین جاذبه های گردشگری اصفهانلیست بهترین جاذبه های گردشگری اصفهان

میدان های تاریخی اصفهان

اگر از مسافرانی که پس از رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما اصفهان به نصف جهان سفر کرده‌اند بخواهید تا از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان برای شما بگویند؛ اولین موردی که برای معرفی به شما بر زبان می‌آورند؛ بدون شک میدان نقش جهان است. زیرا بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی، اصفهان را با میدان نقش جهان می‌شناسند و نقش جهان نماد اصفهان است. در ادامه این وبلاگ از مجله جااینجاس معروف ترین میادین تاریخی اصفهان را معرفی خواهیم کرد.


میدان نقش جهان در فهرست آثار ملی و فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

1.میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که با نام‌ میدان امام یا میدان شاه نیز شناخته می‌شود؛ همانند قلب اصفهان است که از زمان تیموریان تپیدن گرفته است؛ اما اوج شکوه آن به دوران صفویان باز می‌گردد. جالب است بدانید که از زمان سلجوقیان بسیاری از اعیاد ملی مانند عید نوروز در میدان نقش جهان جشن برگزار می‌شد.

این میدان به دلیل ارزش تاریخی خود در فهرست آثار ملی و فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در اطراف این میدان بیش از 200 حجره تاریخی در دو طبقه وجود دارد. بناهای تاریخی مهم دیگری نیز در میدان نقش جهان وجود دارند که عبارتند از:

 • مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه
 • مسجد شیخ لطف الله
 • عمارت عالی قاپو
 • سردر قیصریه

میدان نقش جهان اصفهانمیدان نقش جهان اصفهان

چرا به نقش جهان برویم؟

در اصفهان تقریبا تمام راه‌ها به میدان نقش جهان ختم می‌شود. میدانی با حال و هوای تاریخی و خاص، در کنار معماری‌های شگفت‌انگیز و زیبا که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با حضور در این میدان می‌توانید خرید کنید؛ کالسکه سواری کنید، عکس‌های زیبا بگیرید و یا در یکی از کافه‌های نقش جهان قهوه بنوشید و از این فضا لذت ببرید.

 • آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان

2. میدان عتیق اصفهان

میدان عتیق یا کهنه میدان اصفهان، از دیگر میادین تاریخی اصفهان است که در نزدیکی نقش جهان گرفته است. البته این میدان در حال حاضر با نام میدان امام علی نیز شناخته می‌شود. قدمت میدان عتیق به دوران سلجوقیان بازمی‌گردد؛ با این حال ظاهری نو و مدرن دارد.

این میدان در زمان خود از رونق بسیاری برخوردار بود؛ اما با ساخت میدان نقش جهان کم کم از رونق افتاد. معماری میدان عتیق شباهت بسیاری به میدان نقش جهان دارد و ذوزنقه‌ای شکل است. خانه معتمدی که از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان است نیز در نزدیکی این میدان قرار دارد.

میدان عتیق اصفهانمیدان عتیق اصفهان

نزدیک ترین جاذبه های گردشگری به میدان عتیق
صفه درویش 1 کیلومتر
گنبد تاج الملک 1 کیلومتر
امامزاده هارونیه 1.6 کیلومتر
آرامگاه خواجه نظام الملک 1.7 کیلومتر
خانه انگورستان ملک 2.7 کیلومتر
خانه  معتمدی (ملاباشی) 2.8 کیلومتر
 • آدرس: اصفهان، میدان عتیق

مساجد تاریخی اصفهان، آثار ملی ثبت شده در یونسکو

در دوره پادشاهی حکومت صفویان ارزش زیادی به دین اسلام داده می‌شد. از این رو بسیاری از مساجدی که در ایران و به خصوص اصفهان ساخته شده است؛ به دوران صفویان بازمی‌گردد. در اینجا نگاهی به با ارزش‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد اصفهان خواهیم داشت.

3. مسجد شاه عباسی یا مسجد امام اصفهان

مسجد امام یا مسجد شاه عباسی از دیگر بناهای تاریخی اصفهان است که در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار گرفته است. این اثر از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌ شمار می‌رود. قدمت این مسجد به دوران صفویه بازمی‌گردد و نمونه‌ای ارزشمند از هنر کاشی‌کاری و حجاری ایران در قرن یازدهم است. کاشی‌کاری‌های هفت رنگ معرق، طلاکاری‌ها و نقره‌کاری‌های جذاب و کثرت تزئینات کار شده در این بنای عظیم، از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.

مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه عباسی اصفهانمسجد شاه عباسی اصفهان، مسجد امام

ساعت بازدید مسجد امام

همه‌روزه جز روزهای جمعه، ایام سوگواری و روزهای اعتکاف می‌توانید از مسجد امام دیدن کنید. ساعت بازدید از مسجد جامع عباسی در نیمه اول و دوم سال متفاوت است.

 • ساعت بازدید در نیمه اول سال: 9 تا 12، 14 تا 17
 • ساعت بازدید در نیمه دوم سال: 9تا 13، 14 تا 16

قیمت بلیط مسجد امام اصفهان

قیمت بلیط مسجد جامع عباسی در سال 1402 برای گردشگران ایرانی 5000 تومان و برای گردشگران خارجی 50000 تومان است.

4.مسجد جامع اصفهان یا مسجد عتیق

مسجد جامع اصفهان قدیمی‌ ترین بنای تاریخی اصفهان است که در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. قدمت این بنای تاریخی به دوران سلجوقیان باز می‌گردد؛ اما در جدیدترین کاوش‌های باستان شناسی، آثاری متعلق به آل بویه و همچنین دوران قبل از اسلام نیز کشف شده است.

نکته جالب توجه این است که 484 گنبد کوچک و بزرگی که در این مجموعه وجود دارد؛ از لحاظ طرح و نقوش کاملا با یکدیگر متفاوت است. از مهم‌ترین بخش‌های این مسجد می‌توان به کتابخانه خواجه نظام‌الملک اشاره کرد.

 • آدر مسجد جامع اصفهان: اصفهان، میدان قیام، خیابان علامه مجلسی
 • همه روزه از ساعت  9 تا11، 13 تا 16
 • گردشگران داخلی 5000 تومان، گردشگران خارجی 50000 تومان

مسجد عتیق یا مسجد جامع اصفهانمسجد عتیق اصفهان یا مسجد جامع

5.مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد و آثار تاریخی ایران از دوران صفویه است که به دلیل شیوه معماری و استفاده از تزئینات منحصر‌به‌فرد، شهرت یافته است. این بنا که در میدان نقش جهان قرار گرفته است؛ نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری اسلامی-ایرانی است که شیوه طراحی آن با دیگر مساجد ایران تفاوت‌هایی دارد و یکی از شگفتی‌های تاریخ ایران محسوب می‌شود. مسجد شیخ لطف الله نیز ثبت ملی شده و آز آثار جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

مسجد شیخ لطف الله اصفهانمسجد شیخ لطف الله اصفهان

 • ساعت بازدید مسجد شیخ لطف الله اصفهان: هر روز از ۰۹:۰۰ صبح تا ۱۱:۳۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۶:۳۰
 • قیمت بلیط مسجد شیخ لطف الله اصفهان: گردشگران داخلی 5000 تومان، گردشگران خارجی 50000 تومان
 • آدرس مسجد شیخ لطف الله اصفهان: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان
نزدیک ترین جاهای تاریخی به مسجد شیخ لطف الله
عمارت عالی قاپو 400 متر
خانه مشروطیت اصفهان 1.3 کیلومتر
موزه هنرهای تزئینی اصفهان 1.5 کیلومتر
خانه ملاباشی یا خانه معتمدی 1.7 کیلومتر

کاخ های دیدنی اصفهان

از آنجایی که اصفهان در دوره‌های مختلف، پایتخت حکومت‌ها و سلسله‌های گوناگونی بوده است؛ همین موضوع سبب شده تا کاخ‌های باشکوهی در زمان‌های مختلف در این شهر ساخته شود. در این میان چند مورد از معروف ‌ترین کاخ‌های تاریخی اصفهان را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

6.عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو از باشکوه‌ترین آثار تاریخی اصفهان است که در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است. عالی قاپو یکی از زیباترین جلوه‌های معماری دوره صفویان است که در فهرست آثار ملی و آثار جهانی یونسکو ثبت شده است. از این رو سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از این بنای ارزشمند دیدن می‌کنند.

عمارت عالی قاپو اصهانکاخ عالی قاپو اصفهان

جزئیات هنری عالی قاپو

ستون‌های چوبی آینه‌کاری‌شده، حوض ایوان، کاشی‌های هفت رنگ، نقوش اسلیمی، مقرنس‌کاری، فرش‌های پر نقش‌ونگار، گچ کاری‌ها و نقاشی‌ها از مهم‌ترین جزییات هنری این عمارت محسوب می‌شوند. کاخ عالی قاپو در 6 طبقه و 36 متر ارتفاع، چشم‌انداز زیبایی به میدان نقش‌جهان دارد.

عمارت عالی قاپو در دوران شاه عباس صفوی محل برگزاری جلسات مهم حکومتی و محل استقبال از مهمانان خارجی و برگزاری مراسمات دولتی بوده است. همچنین به‌عنوان مکانی برای تماشای مسابقات اسب‌سواری استفاده می‌شد. توصیه می‌کنم در سفر به اصفهان تماشای میدان نقش جهان و منظره اطراف از بالای عمارت عالی قاپو را از دست ندهید.

7. کاخ چهلستون اصفهان

مجموعه کاخ چهلستون در کنار باغ زیبای آن حدود 67000 مترمربع مساحت دارد. زمان ساخت چهلستون به زمان شاه عباس اول معروف به عباس کبیر بازمی‌گردد؛ اما در دوران صفویه نیز مرمت‌هایی انجام شده است. معماری این کاخ تلفیقی از معماری ایرانی، چینی و فرانسوی است. چهلستون در واقع از 20 ستون تشکیل شده است. بنظر می‌رسد دلیل این نامگذاری انعکاس تصویر این 20 ستون در آب استخر جلویی حیاط باشد.

کاخ چهلستون اصفهانکاخ چهلستون اصفهان

معماری فضای داخلی چهلستون

اگر بخواهیم از زیبایی‌های فضایی داخلی این کاخ صحبت کنیم؛ اولین چیزی که چشم بازدید کنندگان را به خود خیره می‌کند؛ نقاشی‌هایی است که در در و دیوار این فضا به چشم می‌خورد. نقاشی‌های این اثر تاریخی نمونه‌های کاملی از نقاشی مکتب اصفهان در قرن هفدهم و هجدهم است. به طور کلی در کاخ چهلستون علاوه بر تزئینات گل و حیوانی که روی دیوارها کار شده است؛ حدود هفتاد نقاشی دیواری با تکنیک‌های تمپرا و رنگ روغن دیده می‌شود که بسیار خیره کننده است.

جاذبه‌های گردشگری نزدیک چهل ستون
موزه هنرهای معاصر اصفهان 350 متر
موزه تاریخ طبیعی اصفهان 350 متر
عمارت عالی قاپو 600 متر
میدان نقش جهان 700 متر
پل خواجو 3.4 کیلومتر
کلیسای وانک 4.3 کیلومتر
 •  اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری، 9 تا 17

8. کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت از زیباترین کاخ‌های دوران صفویه است که در منطقه چهارباغ و در یکی از بهترین محله های اصفهان قرار گفته است. این قصر به خاطر آثار هنری، فرسکوها و برجسته‌های معماری زیباشناختی مشهور است. تزیینات این کاخ صفوی به حدی باشکوه است که جهانگردانی که در دوره صفوی از این باغ دیدن کرده‌اند؛ آن را با عبارت «فرح‌انگیزتر از مجلل‌ترین کاخ‌های ممالک اروپایی» توصیف کنند. حسی که با اقامت در هتل های سنتی اصفهان نظیر هتل عباسی نیز می‌توانید تجربه کنید.

کاخ هشت بهشت اصفهانکاخ هشت بهشت اصفهان

 • آدرس کاخ هشت بهشت: اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی
 • ساعت بازدید از کاخ هشت بهشت: هر روز از ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰
 • قیمت بلیط کاخ هشت بهشت : 4000 تومان
نزدیک ترین جاذبه‌های گردشگری به کاخ هشت بهشت
عالی قاپو ۱.۳ کیلومتر
سی و سه پل ۱.۶ کیلومتر
خانه مشروطیت اصفهان ۲.۹ کیلومتر
موزه موسیقی اصفهان ۳.۳ کیلومتر
کلیسای وانک ۳.۵ کیلومتر
پل خواجو ۴.۶ کیلومتر
منار جنبان ۹.۹ کیلومتر

پل های معروف اصفهان، جاهای دیدنی اصفهان در شب

پل‌های اصفهان نیز همانند میدان‌های این شهر با معماری اصیل و باکیفیت خود هر کدام قصه‌ای برای شنیدن دارند. اگر قرار باشد اصفهان را با چند ویژگی توصیف کنیم؛ پل های اصفهان یکی از اصلی ترین آنها است. در ادامه دو مورد از معروف ترین پل های این شهر را برای معرفی آورده‌ایم.

9. سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل یکی از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان است که در لیست آثار ملی ثبت شده نیز دیده می‌شود. سی و سه پل در کنار نقش جهان از نمادهای شناخته شده و تاریخی شهر اصفهان محسوب می‌شوند. این پل در زمان صفویان ساخته شده است و قدمت 400 صد ساله‌ای دارد. سی و سه پل حالا به یکی از بهترین جاهای تفریحی اصفهان نیز تبدیل شده است. با اقامت در هتل آسمان می‌توانید منظره زیبای زاینده رود را تماشا کنید.

سی و سه پل اصفهانسی وسه پل اصفهان

با انتخاب هتل عالی قاپو و هتل ونوس می‌توانید در نزدیکی این پل اقامت داشته و دسترسی راحتی به آن داشته باشید. غروب های زیبای سی و سه پل در کنار شب های شاد آن، این مکان تاریخی را به یکی از پاتوق‌های همیشگی مردم محلی و مسافران در شب بدل کرده است.

جاذبه های گردشگری نزدیک به سی و سه پل
کاخ چهلستون 2.2 کیلومتر
کلیسای وانک 2.7 کیلومتر
میدان نقش جهان 3.4 کیلومتر
بازار قیصریه اصفهان 3.9 کیلومتر
ارامگاه خواجه نظام الملک 4.9 کیلومتر
باغ پرندگان اصفهان 6.7 کیلومتر
 • آدرس سی و سل پل اصفهان: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی

10. پل خواجو اصفهان

پل خواجو یکی از زیباترین پل های اصفهان است که در سفر به اصفهان به هیچ وجه نباید بازدید از آن را از دست بدهید. پل خواجو به دستور شاه عباس دوم بر روی خرابه های پل حسن بیک در دوران تیموری ساخته شده و به اوج شکوه خود در دوران صفویه رسیده است.

پل خواجو اصفهان پل خواجو اصفهان

پل خواجو از زیباترین پل های جهان نیز شناخته می‌شود؛ دلیل آن هم معماری و کاشی‌کاری‌هایی است که در سرتاسر این پل کار شده است. ستون های این پل برای استحکام بیشتر نیاز به آب دارند و این نکته که جاری شدن آب در این پل نه تنها باعث تخریب آن نمی‌شود؛ بلکه باعث استحکام این بنا خواهد شد؛ از رمز آلودترین ویژگی‌های پل خواجو شناخته می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم برخی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم. اگر قصد دارید قبل از سفر به اصفهان هتل مورد نظر خود را به صورت آنلاین رزرو کنید؛ می‌توانید به سایت های معتبر رزرو هتل نظیر جااینجاس مراجعه کنید و بهترین هتل های اصفهان را مشاهده و رزرو کنید. جااینجاس دارای پشتیبانی 24 ساعته در حین رزرو هتل و پس از آن است.

سوالات متداول درباره جاهای دیدنی اصفهان

پل خواجو و پل سی و سه پل از زیباترین پل‌ های قدیمی اصفهان هستند.
کاخ عالی قاپو، کاخ هشت بهشت و کاخ چهلستون از زیباترین کاخ های قدیمی در اصفهان هستند.
مسجد جامع عباسی یا مسجد امام اصفهان، مسجد جامع اصفهان یا مسجد عتیق و مسجد شیخ لطف الله اصفهان از زیباترین مسجد قدیمی اصفهان هستند.

میدان نقش جهان و میدان عتیق معروف ترین میدان های دیدنی اصفهان هستند.

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد