بعد از چند روز گشت و گذار و اقامت در هتل، حالا پایان سفر فرا رسیده؛ وقت آن است که بار و بندیل خود را ببندید و هتل را ترک کنید. البته صبر کنید! لازم است پیش از آنکه پایتان را از هتل بیرون بگذارید، چند کار را انجام دهید. به هر حال هر کاری اصول خاص خود را دارد؛ درست مثل مراحلی که برای پذیرش در هتل طی کردید. در این مطلب ما به شما می گوییم که به هر جا که سفر کرده اید و در هر هتلی از هتل های تهران تا هتل های همدان، اقامت گزیده اید؛ چه مراحلی را برای چک اوت یا تسویه باید پشت سر بگذارید.

تسویه در بخش پذیرش هتل یا بصورت آنلاین

این روزها به لطف رزرو اینترنتی هتل، همه چیز سریع و در کسری از ثانیه انجام می شود. شما می توانید در خانه و روی مبل بنشینید، همه هتل ها را بررسی کنید و با آگاهی کامل دست به انتخاب هتل مورد نظر خود بزنید. اما بعد از پایان اقامت هم شما می توانید هم در پذیرش هتل و هم به صورت آنلاین، پروسه تسویه با هتل را انجام دهید. چگونه؟

تسویه در پذیرش هتل: در برخی هتل ها کار ساده است و شما باید تنها به پذیرش یا میز پذیرش مراجعه کنید. همانطور که پیشتر و در مطلب با مراحل پذیرش در هتل آشنا شوید، گفتیم که میز پذیرش در نزدیکی ورودی اصلی هتل واقع شده است؛ درست همانجا که شما کار پذیرش خود را انجام دادید. بنابراین پس از بستن چمدان های خود به سراغ خدمه پذیرش رفته، کلیدهای خود را به آنها تحویل داده و کار تسویه را انجام دهید.
• وقتی به میز پذیرش رسیدید، مثلا اینگونه بگویید: "سلام! من مهمان اتاق 222 هستم و می خواهم تسویه کنم".
• از پذیرش درخواست یک رسید جزء به جزء برای هزینه های کلی خود بکنید. به هر حال کلاهبرداری در هتل ها چیز غیر ممکنی نیست. اگر هتل شما از دادن چنین رسیدی امتناع کرد، ممکن است نیاز به احتیاط داشته باشید.
• رسید جزئی به طور معمول زمانی مورد نیاز است که بخواهید در یک سفر کاری، هزینه ها را از سازمان خود دریافت کنید. بنابراین اگر عازم یک سفر کاری هستید، حتما درخواست این رسید را بدهید.

در صورت امکان، آنلاین تسویه کنید: امروزه هتل های بیشتری از ابزارهای آنلاین برای تسهیل در اقامت شما استفاده می کنند. برخی از هتل ها ممکن است حتی کار تسویه را هم به صورت آنلاین انجام دهند. برای اینکه بدانید آیا هتل شما این امکان را در اختیار شما قرار داده یا خیر؛ اطلاعات مربوط به هتل را در سایت رزرو آنلاین هتل مشاهده کرده یا اینکه در هنگام پذیرش از مسئول مربوطه سئوال کنید.
• بهتر است بدانید که هتل هایی که خدمات تسویه آنلاین را در اختیار مهمانان قرار می دهند، صورتحساب را به ایمیل شما می فرستند. در اینصورت شما می توانید از آنها بخواهید تا رسید مکتوب را هم به آدرس خانه شما ارسال کنند.

برای هر پرداخت نقدی، رسید دریافت کنید: اگر تصمیم گرفته اید که تمام خدمات هتل را به صورت نقدی حساب کنید تا در صورت وجود مشکل، خسارت دریافت کنید؛ درخواست یک فاکتور جزئی بدهید. سپس این رسید را با رسید کلی خود مقایسه کرده تا مطمئن شوید که هزینه یک سرویس را دو بار پرداخت نکرده باشید.
• اگر رسید نداشته باشید، در صورت بروز هر خطایی و اگر هتل هیچ مدرکی از پرداخت شما نداشته باشد، شما مجبور به پرداخت دوباره خواهید بود.

اتاق را برای تحویل دادن آماده کنید

حالا دیگر وقت ترک اتاق فرا رسیده و لازم است قبل از تسویه کارهایی را انجام دهید:

تمام وسایل خود را از کمدها و کشوها جمع کنید: اقلامی که در کمدها آویزان کرده یا در کشوها جای داده اید، ممکن است به سادگی فراموش شوند. حتی ممکن است چیزی را به اشتباه در یکی از این جاها گذاشته باشید. بنابراین قبل از ترک اتاق تمام کمدها و کشوها را چک کرده و وسایل شخصی خود را در چمدان یا کیفتان بگذارید.

حمام و سرویس بهداشتی را هم چک کنید: خیلی ها وسایل بهداشتی مانند حوله یا لوازم آرایشی خود را فراموش می کنند. پس بهتر است حوله های خود را روی زمین پهن کرده تا مطمئن شوید که هیچ چیزی از دید شما مخفی نمانده باشد.

قفسه ها، زیر تخت ها و پریزهای برق را فراموش نکنید: جاهای غیر معمول مثل زیر تخت به راحتی از دید شما پنهان می مانند. بهرحال ممکن است برخی وسایل به صورت اتفاقی زیر یا پشت تخت افتاده باشند. شاید هنوز شارژر خود را روی پریز برقی که پشت تخت است، جا گذاشته باشید.

کلید اتاق، وسایل آن و دیکر اقلام ضروری را جمع آوری کنید: در بسیاری موارد شما مجبور هستید که کلید اتاق تان را با خود به قسمت پذیرش آورده و بعد از تحویل آن، تسویه کنید. پس چمدان بسته خود را کنار ورودی اتاقتان قرار دهید. شماره اتاق را هم به خاطر بسپارید. کارمند پذیرش در صورت نیاز و به وقت تسویه، شماره اتاق را از شما خواهد پرسید.
• برخی از هتل ها هم از مهمانان می خواهند که در هنگام تسویه کلیدهای الکترونیکی خود را پشت در بگذارند.

قبل از خارج شدن از اتاق چک نهایی را انجام دهید: وقتی تمام وسایل خود را جمع کرده و در ورودی اتاق قرار دادید، هر چیزی که جا گذاشه باشید؛ به چشم خواهد آمد. بنابراین قبل از اینکه به بخش پذیرش بروید، یک بار دیگر تمام اتاق را نگاهی بیندازید.

حالا برای تسویه آماده شوید

وقتی مطمئن شدید که همه وسایل خود را جمع کرده و چیزی جا نگذاشته اید، مراحل زیر را در پیش دارید:

در صورت نیاز یک کارت اعتباری به پذیرش بدهید: همانطور که می دانید دادن دبیت کارت به بخش پذیرش در همان ابتدا، ریسک کلاهبرداری را بیشتر می کند. متأسفانه در بسیای موارد، پولی که به طور غیر قانونی از حساب دبیت کارت شما خارج می شود، قابل بازگشت نیست. برعکس، نقل و انتقال های غیر قانونی از طریق کارت های اعتباری اغلب قابل پیگیری هستند.
• اگر در هنگام پذیرش یا چک این کارت اعتباری ندارید، ببینید که آیا جایگزین کردن کارت اعتباری یا دبیت کارت با گواهینامه رانندگی یا مدرک مشابهی امکان پذیر است یا خیر؟ برخی هتل ها ممکن است فقط کارت اعتباری یا دبیت کارت قبول کنند.
• اگر هتلی که در آن اقامت کرده اید، مصر است که کارت شما را نگاه دارد؛ با مدیر هتل صحبت کنید. از مدیر درخواست کنید تا در صورت امکان به جای کارت، پول نقد پرداخت کنید. حواستان باشد که به ازای پول نقد هم رسید دریافت کنید.
• بعضی از هتل ها این امکان را به شما می دهند که با حساب PayPal، هزینه اتاق خود را پرداخت کنید. در این صورت نیازی به دبیت کارت یا کارت اعتباری نخواهید داشت. متاسفانه برخی هتل ها برای این نوع پرداخت هزینه اضافی دریافت می کنند.

زمان و پروسه تسویه هتل را خوب بررسی کنید: یادتان باشد که بعضی هتل ها بابت تسویه زودتر یا دیرتر از موعد هزینه اضافی دریافت می کنند. اگر در سایت رزرو آنلاین جااینجاس به دنبال هتل هستید، حتما اطلاعات کامل در مورد هر هتل را به دقت بخوانید. 
• قوانین مربوط به تسویه در هتل های مختلف، فرق می کند. مثلا شاید بتوانید در هنگام تسویه، کلید اتاق را در همان اتاق بگذارید.
• اگر اطلاعات لازم را در سایت نیافتید، با پذیرش تماس بگیرید. در مورد ساعت چک اوت و اینکه آیا هیچگونه جریمه ای برای تسویه زودتر یا دیرتر در نظر گرفته شده، سئوال کنید.

در مورد مبلغ جریمه، تشویقی یا هزینه های اضافی هم پرس و جو کنید: همانطور که می دانید هتل ها قوانین مختلفی در مورد جریمه، تشویقی و هزینه های دیگر دارند. لیست کاملی از قوانین هتلی که قرار است در آن بمانید، تهیه کنید. حتی می توانید از پذیرش اطلاعات بیشتری بخواهید.
• برای اینکه ببینید آیا مشمول پاداشی شده اید، درخواست فاکتور جزئی بدهید. این هزینه ها به طور معمول در رسید به ثبت می رسند.
• برخی از هزینه های معمول هتل ها شامل این موارد می شوند: هزینه مینی بار، سالن بدنسازی، نگهداری از چمدان و نیز هزینه استفاده از اینترنت. البته بیشتر هتل ها مثل هتل الماس مشهد یا هتل لاله پارک تبریز اینترنت رایگان در اختیار مسافران قرار می دهند؛ اما برای اینکه غافلگیر نشوید، حتما امکانات هتل مورد نظرتان را در زمان رزرو آنلاین مورد بررسی قرار دهید.

از آلارم گوشی یا زنگ ساعت کمک بگیرید: اگر در دسته خواب سنگین ها قرار دارید، حتما چند آلارم پشت سر هم روی گوشی خود تنظیم کنید. گوشی خود را دور از تخت خوابتان قرار دهید تا آن را خاموش نکرده و دوباره به تخت خود برنگردید. قبل از تسویه به خود وقت کافی بدهید تا همه وسایلتان را جمع کنید. 

• این نکته را هم باید اضافه کرد که بسیاری از هتل ها خدمات بیدارباش رایگان ارائه می دهند. پس شب قبل از تسویه با پذیرش تماس گرفته و از او درخواست زنگ بیدارباش بدهید.


اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد