راهکارهایی برای اقامت بهتر با کودکان در هتل

شکی نیست که یکی از مهم ترین مراحل سفر، تعیین محل اقامت است. این موضوع به ویژه زمانی که با خانواده سفر می کنیم، اهمیت دو چندان پیدا می کند. فرض کنید می خواهید تنها، چند روزی را در یک جای خوش آب و هوا اتراق کنید. در این صورت کارتان با هاستل یا حتی چادر هم راه خواهد افتاد. اما اگر مثلا با خانواده و فرزندان خود عازم کیش هستید و به دنبال هتل های کیش می گردید، باید در رزرو هتل دقت بیشتری به خرج دهید. شاید بهتر باشد این مطلب را در جااینجاس بخوانید تا نکات کاربردی برای اقامت بهتر با کودکان در هتل دستتان بیاید.

در قدم اول خوب اتاق را چک کنید

پیشتر در مطلب چگونه اقامت امنی در هتل داشته باشیم، گفتیم که چگونه باید در مورد امنیت اتاق اطمینان حاصل کنید. این موضوع وقتی قرار است با کودکان خود در هتل بمانیم اهمیت دو چندانی پیدا می کند. بنابراین به محض ورود به اتاق، موارد ایمنی و نیز نظافت آن را بررسی کنید. اینکه چیزی از مسافران قبلی در اتاق جامانده باشد که ممکن است به کودک شما آسیب برساند؛ از قبیل اشیای تیز و برنده و حتی اشیای کوچک. پس سعی کنید خوب همه اتاق را بررسی کنید، به ویژه اگر فرزند شما نوزاد است.

نکته دیگر اینکه حتما وضعیت تخت ها را چک کنید و از نظافت آنها مطمئین شوید. گاهی برخی هتل ها به تعویض رو تختی ها اهمیت نمی دهند و همین موضوع بستر را برای رشد میکروب ها و حشرات موذی فراهم می کند. از آنجایی که کودکان از حساسیت بیشتری برخوردارند، حواس خود را به تمیزی رختخواب ها جمع کنید. در پایان حتما به وضعیت سیستم تهویه، گرمایش و سرمایش اتاق اهمیت داده و در صورت خراب بودن، آن را با کارکنان هتل در میان بگذارید.

سوئیت گزینه بهتری برای اقامت است

اولین قدم برای پیدا کردن یک اقامتگاه خوب را باید در هنگام رزرو هتل بردارید. سایت های رزرو آنلاین هتل این مزیت را دارند که دست شما را در انتخاب باز گذاشته و آنقدر اطلاعات در مورد هتل ها به شما می دهند که انتخاب آگاهانه ای برایتان به دنبال خواهد داشت. پس اگر با کودکان خود سفر می کنید، پیشنهاد ما این است که جهت داشتن فضای بیشتر، سراغ سوئیت ها بروید. به هر روی سوئیت ها علاوه بر فضای بیشتر، امکانات بیشتری هم دارند و گویی در خانه خودتان هستید. به علاوه کودکان شما می توانند راحت تر بازی کنند. اگر به دنبال سوئیت در هتل های شیراز هستید، در قسمت معرفی هتل ها در سایت به آن دقت کنید.

اتاق بالکن دار بهتر است

اتاق بالکن دار از آن رو به شما توصیه می شود که کودک شما می تواند از فضای آزاد و تماشای محیط بیرون بهره مند شده و کمتر بی حوصلگی کند. البته همه هتل ها اتاق های بالکن دار ندارند، پس اگر توانستید اتاق بالکن دار رزرو کنید، اما نکات ایمنی را هم مد نظر قرار دهید. 

با تجهیزات سفر کنید

همه والدین می دانند که وقتی قرار است با کودک خود سفر کنند، باید مجهزتر از همیشه باشند. این آمادگی هم در طول سفر و هم در اقامتگاه به کار شما خواهد آمد. همانطور که می دانید هتل های خوب حمام و لوازم بهداشتی لازم مانند صابون، شامپو، حوله و ... در اختیار مهمانان خود قرار می دهند. اما در مورد کودکان داستان فرق می کند و بهتر است که ساک مخصوص آنها را به همراه بیاورید که شامل کرم ها، صابون، شامپو، دستمال و حوله خود آنها می شود. فراموش نکنید که به تناسب فصلی که در آن سفر می کنید، لباس مناسب کودک خود را نیز همراه داشته باشید.

ابزار سرگرمی را مهیا کنید

به هر حال سفر با خانواده محدودیت هایی دارد که باید آن را بپذیرید. مثلا قرار نیست شما تمام وقت خود را از صبح تا شب به گشت و گذار بپردازید و شاید مجبور باشید نسبت به آن زمانی که تنها سفر می کنید، وقت بیشتری را در هتل بگذرانید. هر چند در هتل ماندن برای کودک شما هم چندان خوشایند نیست، اما می توانید با خود اسباب بازی به همراه داشته باشید تا  او را سرگرم کنید. نیازی نیست همه اسباب بازی های اتاق  کودک خود را در چمدان بچپانید، چند اسباب بازی کوچک کفایت می کند. اگر کودک تان اندکی سخت گیر است، سعی کنید هتلی را انتخاب کنید که پارک کودک یا تجهیزاتی مانند استخر و باشگاه ورزشی داشته باشد که مدتی هم در آنجا وقت گذرانی کنید. مثلا هتل بزرگ رامسر از آن دست هتل هایی است که پارک بازی کودک دارد.

انعطاف‌پذیری را فراموش نکنید

یادتان نرود که شما دیگر تنها نیستید و حالا با کسی سفر کرده اید که شرایطش با شما متفاوت است. پس دشواری های این شرایط را بپذیرید، آرامش خود را از دست ندهید و منعطف باشید. اگر کودک شما آرام باشد، کار شما راحت تر است، اما اگر از آن دست بچه هایی است که بدون شیطنت روزش شب نمی شود، باید انعطاف پذیر باشید. در این مواقع حتما تقسیم وظایف کنید و همه کارهای کودک را فقط به دوش یک نفر نیندازید.

نظافت اتاق فراموش نشود

شما قرار است چند روزی را به همراه خانواده در هتل اقامت کنید و باید فکر کنید که در خانه خودتان هستید. پس وقتی از نظافت اتاق اطمینان حاصل کردید، در نگهداری آن هم تلاش کنید. همانطور که می دانید این موضوع ارتباط مستقیمی با سلامت فرزند شما و حتی خود شما دارد. بنابراین در هنگام رزرو هتل، توجه کنید که هتل تان روم سرویس داشته باشد و هر روز نظافت شود. 

درهای اتاق را بسته نگاه دارید

شرایط ایمنی به ویژه وقتی کودک شما کوچک تر است، چهار دست و پا راه می رود یا تازه راه افتاده؛ سخت تر است. بنابراین حواس خود را بیشتر جمع کنید، درهای اتاق را بسته نگاه دارید. اگر اتاق شما بالکن دارد، حواستان باشد که سمت بالکن نرود. ضمن اینکه باید مراقب رفت و آمد کودک خود هم باشید و چشم از آنها برندارید. از آنها بخواهید با افراد غریبه معاشرت نکنند.

خوراکی های سالم با خود داشته باشید

در سفر عادات غذایی بزرگسالان هم تغییر پیدا می کند؛ چه برسد به بچه ها. معمولا کودکان بیشتر بدخلقی می کنند و ممکن است غذا نخورند. پس بهتر است میان وعده سالم با خود داشته باشید تا مجبور نشوید از خوراکی های ناسالم و مضر مینی بارهای هتل استفاده کنید. آجیل، میوه خشک و بیسکویت های مخصوص کودکان می توانند گزینه های خوبی باشند.

خودتان را نادیده نگیرید

وقتی می گوییم انعطاف پذیر باشید، به این معنی نیست که خودتان را نادیده بگیرید. در اینصورت نه سفر به شما خوش خواهد گذشت و نه فرزندتان و جز خستگی چیزی عایدتان نخواهد شد. پس استراحت را فراموش نکنید و زمانی که کودکتان خواب است را به خود اختصاص دهید. می توانید فیلم ببینید، موسیقی گوش دهید یا هر کار دیگری که انرژی را به شما باز می گرداند.

 منبع: Wikihow.com

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد