همه ما در هنگام رزرو هتل مورد نظرمان و در میان لیست امکانات، به کلمه روم سرویس برخورد کرده ایم. اما به نظر می رسد کمتر کسی با این اصطلاح آشنایی داشته باشد. اصولا روم سرویس در هتل ها شامل چه خدماتی می شود یا اینکه از کدام هتل ها می توانیم انتظار ارائه چنین خدمتی را داشته باشیم؛ سئوال هایی هستند که دانستن پاسخ آنها می تواند به اقامت بهتر شما کمک کند. در مطلب حاضر، جااینجاس شما را با اصطلاح فوق بیشتر آشنا می کند.

روم سرویس هتل چیست؟

روم سرویس (Room Service) یکی از خدمات هتل ها است که به واسطه آن مهمانان می توانند غذا یا نوشیدنی سفارش داده و آن را در اتاق خود تحویل گرفته و میل کنند. البته دانستن این نکته ضروری است که این خدمات تنها توسط هتل های متوسط و لوکس(هتل های سه ستاره به بالا) ارائه می شود، مثلا اگر یک هتل دوستاره، مُتل یا مهمانسرا رزرو کرده باشید، نباید انتظار دریافت چنین خدماتی را داشته باشید.

روم سرویس در حقیقت زیرمجموعه دپارتمان غذا و نوشیدنی در هتل های لوکس است. نکته دیگر اینکه در برخی هتل ها روم سرویس به صورت 24 ساعته ارائه می شود، این در حالی است که برخی هتل ها تنها در ساعات پایانی شب این خدمت را در اختیار مهمانان قرار می دهند. ضمن اینکه قیمت غذاها یا نوشیدنی ها در روم سرویس با توجه به راحتی دسترسی، به طور معمول بالاتر از غذاهای رستوران هتل هستند.

روم سرویس هتل چیست


این مقالات را هم بخوانید:

چند نکته در مورد صندوق امانات هتل ها که نمی دانستید

با خدمات خانه داری در هتل آشنا شوید

کانسیرج هتل چیست؟


روم سرویس هتل شامل چه خدماتی می‌شود؟

هیچ استاندارد تعریف شده جهانی برای روم سرویس وجود ندارد. به عبارت دیگر هتل های مختلف در کشورهای مختلف می توانند روم سرویس خاص خود را داشته باشند، حتی ممکن است روم سرویسی که مثلا در هتل شایان کیش ارائه می شود با هتل چمران شیراز تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی روم سرویس باید به مسافر این امکان را بدهد که غذا یا نوشیدنی سفارش دهد، سفارش خود را در اتاق خود تحویل گرفته و در نهایت راحتی آن را میل کند. 

مینی بار(mini bar) یکی از خدمات روم سرویس است. این سرویس در قالب یک یخچال کوچک در اختیار مسافران قرار می گیرد که پیش از ورود آنها با انواع خوراکی مانند شکلات، نوشیدنی و تنقلات پر شده است. اقلام خوراکی موجود در مینی بار در تمام اتاق ها یکسان است؛ فقط این مسافرین VIP هستند که از خوراکی های متفاوت و رایگان بهره مند می شوند.

چگونه از خدمات روم سرویس استفاده کنیم؟

پروسه استفاده از روم سرویس هتل درست مانند سفارش غذا از یک رستوران یا فست فود است. کاری که همه ما تقریبا هر روز انجام می دهیم! به این صورت که هر زمان که احساس گرسنگی یا تشنگی کردید، می توانید با یک تلفن غذای مورد نظر خود را سفارش دهید. بعد از سفارش غذا توسط شما، مسئول مربوط سفارش شما را به آشپزخانه رستوران ارجاع می دهد.

غذا پس از آماده شدن به بخش روم سرویس تحویل داده شده و توسط میزهای چرخ دار به اتاق شما فرستاده می شود. در نهایت پس از دریافت صورتحساب و پرداخت مبلغ می توانید غذای خود را تحویل گرفته و میل کنید. در برخی هتل ها امکاناتی مانند گاز، یخچال یا ظرف های مخصوص غذا در اتاق ها تعبیه شده تا مهمانان بتوانند غذای خود را گرم کرده یا از نوشیدنی های داخل یخچال استفاده کنند.

روم سرویس در هتل چیست

مزایا و معایب روم سرویس هتل‌ها

روم سرویس نیز مانند دیگر خدمات هتل ها طرفداران و مخالفانی دارد. طرفداران از مزایای روم سرویس برای مهمانان می گویند و مخالفان جنبه های منفی آن را برجسته می کنند. به اتفاق هم نگاهی به مزایا و معایب روم سرویس در هتل می اندازیم:

مزایای استفاده از روم سرویس

  • مهمانان می توانند غذا یا نوشیدنی مورد علاقه شان را در اتاق شخصی و خلوت خود میل کنند،
  • مهمانان می توانند هر زمان که خواستند غذا یا نوشیدنی خود را سفارش دهند،
  • روم سرویس به کاهش اسراف در مواد غذایی کمک می کند،
  • روم سرویس موجب راحتی مهمانانی می شود که کودک یا نوزاد دارند،
  • روم سرویس به بهبود امنیت مهمانان هم کمک می کند؛ چرا که آنها می توانند داخل هتل غذای خود را میل کنند.

معایب استفاده از روم سرویس

  • قیمت خوراکی ها و نوشیدنی ها معمولا بالاتر از حد معمول است،
  • ممکن است غذای داغ قبل از رسیدن به اتاق سرد شود،
  • روم سرویس ممکن است باعث شود مهمانان به چشیدن طعم غذاهای محلی کمتر علاقه نشان دهند،
  • مهمانان نظارتی بر غذای تهیه شده نخواهند داشت،
  • منوهای روم سرویس اغلب محدود به آیتم هایی هستند که توسط آشپزها با مهارت های معمولی در شیفت های مختلف پخت می شوند.

روم سرویس هتل‌ها در گذر زمان

استفاده از روم سرویس در هتل ها از زمان ورود به دنیای هتلداری تا کنون دستخوش تحولات بسیاری شده است. بسیاری معتقدند چراغ محبوبیت روم سرویس در هتل ها دیگر به خاموشی گراییده و مهمانان استقبالی از آن نمی کنند. انتشار خبر حذف تدریجی روم سرویس در گروه هتل های هیلتون و آمار نزولی اقبال مسافران به آن گواه این ادعا می باشد. با این حال صنعت هتلداری هنوز عقب نشینی نکرده و تلاش می کند تا با استفاده از ترفندهایی این سرویس قدیمی را در هتل ها زنده نگاه دارد. در ادامه مطلب همه چیز در مورد روم سرویس هتل ها به این ترفندها اشاره می کنیم.

منوها رنگارنگ می‌شوند

به نظر می رسد یکی از دلایل روبرگرداندن مسافران از روم سرویس هتل ها، محدودیت در منو بوده باشد. در واقع در بهترین حالت شما فقط می توانید از بین یک لیست کوتاه دست به انتخاب بزنید. اما حالا همه چیز از نوشیدنی، شکلات و شیرینی تا غذا، اسنک، سالاد و ساندویچ در منوها گنجانده شده است.

روم سرویس هتل چیست

غذاهای ارگانیک وارد می‌شوند

رویکرد محیط زیستی حتی به صنعت هتلداری هم رسوخ کرده است. امروزه هتل ها تلاش می کنند تا غذاها، میوه و سبزیجات ارگانیک و طبیعی را در ظروف قابل بازیافت و غیر پلاستیکی به مهمانان تحویل دهند.

میان وعده سبک هم هست

همه دوست ندارند شب با شکم پر به رختخواب بروند و اگر در منوی روم سرویس میان وعده یا غذای سبک وجود داشته باشد، آن را ترجیح می دهند. همین امر هم هتل ها را واداشته تا در منوی خود غذاهای سبک را هم جای دهند.

همه چیز خلاقانه‌تر می‌شود

خلاقیت در نحوه چیدمان یا تزئین غذاها یا حتی سفارش غذا دنیای روم سرویس هتل را دگرگون کرده است. در بسیاری از هتل ها دیگر نیاز به تماس تلفنی برای سفارش نیست، می توانید از تکنولوژی یا اپلیکیشن های خای استفاده کنید تا هم غذا سفارش دهید و هم اینترنتی پرداخت کنید.

معنی روم سرویس

رازهایی در مورد روم سرویس هتل‌ها که نمی‌دانستید

برای اینکه بیشتر در مورد روم سرویس هتل بدانید، می خواهیم از زوایا و نکات پنهانی بگوییم که کمتر کسی به آنها توجه می کند. مثلا اینکه:

هر چه اتاقتان در طبقه بالاتر، کیفیت غذا پایین تر: خیلی ساده است. غذای شما در آشپزخانه در ظرف های یکبار مصرفی گذاشته می شود تا گرم بماند. پس هر چه اتاق تان در طبقه بالاتر هتل باشد، زمان بیشتری برای تحویل آن طول می کشد؛ غذا بیشتر در ظرف مانده و عرق می کند. یعنی به جای سیب زمینی های ترد شاید سیب زمینی های نرم و کمی خیس به دستتان برسد.

شاید آشپز هتل غذای شما را آماده نکرده باشد: اینکه یک منو در اتاق ما باشد، دلیل نمی شود که هتل آشپزخانه یا آشپز خود را داشته باشد. بهتر است بدانید که خیلی از هتل ها برای کاهش هزینه های خود تهیه غذای روم سرویس را به آشپزخانه های محلی واگذار می کنند. حتی برخی از آنها غذا را در همان لحظه آماده نکرده و بنابراین غذای تازه تحویل مسافر نمی دهند.

سخن پایانی

حالا که با این خدمت هتل ها آشنا شدید، شاید بد نباشد نگاهی به تجربه های پیشین خود بیندازید. در کدام یک از اقامت های خود از این سرویس استفاده کرده اید؟ اصلا تا به حال از وجود چنین خدمتی در هتل ها و اقامتگاه ها اطلاع داشتید؟ به اشتراک گذاشتن تجربه های جالب شما در این زمینه برای ما هم جالب خواهد بود.

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد