شاید کمتر کسی با شغلی به نام کانسیرج در دنیای هتلداری آشنا باشد. هرچند این اصطلاح جدید نیست؛ اما حضور آن به عنوان یک واحد شغلی در هتل های داخلی عمر چندانی ندارد. اینکه اصلا کانسیرج هتل چیست یا کیست، چه وظایفی دارد و چگونه می تواند اسباب راحتی هر چه بیشتر شما را در هتل فراهم کند؛ سئوال هایی هستند که می توانید پاسخ آنها را در این مقاله پیدا کنید. جااینجاس شما را تا انتهای این مطلب دعوت به همراهی می کند.

کانسیرج از کجا آمده است؟

کانسیرج(Concierge) یک کلمه فرانسوی است و اگرچه معنای آن کلیددار، سرایدار و مدیر برنامه اختصاصی است؛ به هیچ وجه کارهای یک سرایدار را انجام نمی دهد. شاید بهترین ترجمه برای این لغت را بتوان دستیار مهمان دانست. چرا که این شغل تنها محدود به هتل ها نمی شود و در برخی آپارتمان ها، فرودگاه ها، مراکز اداری و مکان های لوکس دیگر هم به چشم می خورد. البته انتظار پیدا کردن کانسیرج در جایی غیر از هتل ها در ایران کمی غیر منطقی است!

با این اوصاف حضور کانسیرج در صنعت هتلداری قدمتی صد ساله دارد. در ایران اما کانسیرج یک منصب جدید است که تنها در تعداد بسیار محدودی از هتل های چهارستاره و پنج ستاره وجود دارد. اگر چنین شغلی در هتلی که رزرو کرده اید، وجود داشته باشد؛ می توانید میز او را کنار میز پذیرش ببینید. در برخی هتل ها که لابی بزرگ دارند، کانسیرج میز جداگانه ای دارد. نکته دیگر اینکه این افراد باید در حتما در دید مهمانان باشند.

وظایف کانسیرج هتل چیست؟

کانسیرج زیر نظر مدیر اقامتی هتل فعالیت می کند. وظایف و مسئولیت هایی که برای این واحد تعریف شده را می توان موارد زیر دانست:

تضمین بهترین تجربه اقامتی برای مهمانان تا خدمات فرست کلاس در اختیار آنها قرار گیرد. این بند شامل موارد زیر می شود:

 • پیش بینی و ارزیابی نیازهای مهمانان. در این راستا کانسیرج باید به ظوابط پایبند بوده تا رضایت مشتری حاصل شود. ضمن اینکه کانسیرج باید به موقع و هر زمان پاسخگوی نیازهای آنها باشد،
 • فراهم کردن توصیه های فردی مختص هر مهمان از جمله جاذبه های محلی یا رویدادهای خاص، 
 • انجام هر گونه رزرو از جمله رزرو رستوران، رزرو هتل و نیز رزرو بلیط هواپیما یا قطار یا حتی تهیه بلیط برای رویدادهای خاصی مثل کنسرت یا نمایش،
 • رسیدگی به مکاتبات ورودی و خروجی مهمانان به صورت دقیق و به موقع.

برقرای ارتباط با مهمانان که دربرگیرنده مسئولیت های زیر است:

 • واسطه بین مهمان و هتل،
 • پاسخگویی به سئوالات و درخواست های مهمانان
 • تضمین صحت و به روز بودن اطلاعاتی که در اختیار مهمانان قرار می گیرد.

پیگیری مستمر، جامع و حرفه ای نیازهای مهمانان. یعنی:

 • به روز نگاه داشتن مهمانان در خصوص درخواست های آنها،
 • دریافت بازخورد از مهمانان در مورد رویدادهایی که در آنها شرکت کرده یا خدماتی که هتل در اختیار آنها قرار داده است.

استفاده از نرم افزارهای دیتابیس برای پیگیری موجودی اتاق ها، رزرو ها و دیگر فعالیت های مهمانان:

 • اختصاص اتاق به مهمانان تازه وارد و انجام پروسه چک این برای آنها،
 • پر کردن و بررسی فهرست های روزانه مانند حساب کاربری مهمانان، پرداخت های صورت گرفته، رسیدها و واچرها،
 • اطمینان از اینکه درجات و نمره های رضایت مهمانان از خدمات هتل حفظ و ذخیره می شود،
 • ارائه فاکتور به مهمانان در حال ترک هتل در کنار دریافت و پردازش پرداخت ها.

داشتن اطلاعات کافی در مورد شهر و آمادگی لازم داشتن جهت پیشنهاد دادن فعالیتی به مهمان که نیازهای وی را پاسخ دهد:

 • ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد هتل و حومه آن مانند رستوران ها، جاذبه ها، رویدادها و وسایل حمل و نقل عمومی،
 • معرفی و تبلیغ امکانات مربوط به سرو غذا و نوشیدنی و نیز تمام فعالیت های تفریحی داخلی هتل.

توسعه ارتباط کاری و تجاری با مکان هایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • شرکت هایی که در زمینه حمل و نقل، تهیه غذا و ایجاد سرگرمی فعالیت می کنند،
 • کمک به مهمانان در تهیه بلیط هایی که پیدا کردن آنها سخت است یا رزرو میز در بهترین رستوران ها.

به زبان ساده تر می توان اینطور گفت:

10 کاری که کانسیرج هتل می تواند برای شما انجام دهد

 • کانسیرج هتل می تواند به شما بگوید که چگونه با هزینه کمتری به فرودگاه، ترمینال یا ایستگاه راه آهن برسید؛ کجا می توانید ساعاتی چند را از گشت و گذار در اطراف هتل لذت ببرید؛ بهترین جاذبه های دیدنی و فعالیت های رایگان شامل چه می شوند و بالاخره اینکه مبلغ معمول و منطقی برای کرایه تاکسی چقدر است؟
 • اگر امکانات هتل شما دربرگیرنده سالن ورزشی نمی شود یا اینکه تجهیزات آن شما را راضی نمی کند؛ کانسیرج هتل می تواند هتلی با امکانات ورزشی بهتر را به شما معرفی کند. پیشنهاد یک مسیر مناسب برای پیاده روی روزانه یا ارائه لیستی از سالن های ورزشی در نزدیکی هتل نیز از دیگر اقداماتی هستند که کانسیرج هتل برای شما انجام می دهد.
 • ممکن است در ساعات شلوغی یا بارش باران یا وقتی خیلی عجله دارید؛ پیدا کردن تاکسی برای شما کار راحتی نباشد. در این صورت کانسیرج این توانایی را دارد که تنها با یک تماس وسیله رفت و آمد شما را مهیا کند.
 • بسیاری از کانسیرج ها در گفتن اینکه می توانند برای شما بلیط پیدا کنند، محتاط هستند. اما حقیقت این است که اگر به دنبال بلیط یک نمایش یا کنسرت هستید و بلیط ها تمام شده؛ کانسیرج می تواند برای شما بلیط پیدا کند. به هر حال آنها کسانی را می شناسند که می توانند کار شما را راه بیندازند!

 • از دیگر کارهایی که یک کانسیرج هتل می تواند انجام دهد این است که توصیه هایی در اختیار شما بگذارد. این توصیه ها می توانند شامل این شوند که آیا اطراف هتل، یک پارک یا فعالیت خاصی(مثل رفتن به یک فستیوال محلی) برای شما امن هستند یا خیر؟ در غیر اینصورت چه کارهای جایگزینی برای انجام دادن دارید؟
 • برنامه ریزی کرده اید که همسر یا دوست خود را به مناسبت روز تولدش سورپرایز کنید؟ شاید کانسیرج هتل بتواند شما را در این مسیر همراهی کند. چطور؟ مثلا اینکه یک اتاق مناسب را به شما پیشنهاد داده یا اینکه ترتیب یک عکاس را برایتان بدهد.
 • شاید جالب باشد که بدانید کانسیرج هتل حتی می تواند به شما در انجام فعالیت های مرتبط با کارتان کمک کند. این کمک می تواند شامل پیدا کردن جای مناسب برای یک ملاقات کاری، ترتیب دادن خدمات پیک یا پست کردن چیزی برای شما باشد.
 • حل کردن مشکلات خاص سفر هم کاری است که از دست یک کانسیرج هتل برمی آید. برای مثال اگر پاسپورت شما در سفر دزدیده شد، او می تواند یک ملاقات با سفارت را برای شما ترتیب دهد. در صورتی که نامه یا چمدانی داشته باشید که نیمه شب به هتل می رسد هم می توانید روی کانسیرج حساب کنید.
 • رستوران ها اغلب برای مسافرانی که توسط کانسیرج هتل ها معرفی می شوند، یک راه حل دارند. پس اگر حتی میز خالی هم وجود نداشته باشد، می توانید امیدوار باشید که آنها برای شما کاری کنند.
 • برای مسافران دارای معلولیت؛ آنها که در سفر بیمار می شوند یا نیازهای خاص دیگری دارند نیز کانسیرج می تواند به کمک بیاید. درخواست برای تاکسی ویژه معلولین، پیدا کردن پزشک و معرفی رستوران هایی که غذاهایی مخصوص برای افراد دارای آلرژی سرو می کنند؛ از آن جمله هستند.

کدام هتل های ایران واحد کانسیرج دارند؟

در ایران هم می توان هتل های چهار یا پنج ستاره ای را یافت که برای تسهیل در رفاه مشتریان از واحد کانسیرج استفاده می کنند. از جمله آنها باید به هتل تارا مشهد، هتل پارسیان آزادی تهران، هتل الیزه شیراز و هتل اسپیناس تهران اشاره کرد.

در مطلب کانسیرج هتل چیست دیدیم که واحد کانسیرج می تواند کمک زیادی به مهمانان هتل کند. در اختیار گذاشتن اطلاعات در مورد بهترین جاذبه ها یا حتی رستوران های مقصد و نیز کمک به مسافران در رزرو بلیط بار زیادی را از دوش آنها برمی دارد. نکته دیگر اینکه ضرورت وجود چنین واحدی در هتل های لوکس و نیز هتل های بین المللی بیشتر احساس می شود. دلیل آن هم وجود مهمانان خارجی است که آشنایی کمتری با مقصد دارند.
رزرو آنلاین هتل در سایت جااینجاس امکان انتخاب هر نوع هتلی را به شما می دهد. چه هتل آپارتمان باشد، چه هتل لوکس و پنج ستاره مثل هتل اسپیناس پالاس تهران و چه هتل معمولی. از آنجا که قابلیت رزرو بیش از 1500 هتل و هتل آپارتمان در جااینجاس وجود دارد، شما می توانید از فیلترهای جستجو بر اساس اولویت های خود انتخاب کنید. بازه قیمت، نوع هتل، آدرس و تعداد ستاره فیلترهایی هستند که جستجوی شما را محدودتر کرده و موجب می شوند در زمانی کوتاه تر به هتل مورد نظر خود برسید.

منابع:

 hotelmanager.ir
Smartertravel.com
Neuvoo.ca

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد