شیراز از آن شهرهایی است که هر گوشه اش یک روایت دارد؛ از زیبایی که باغ های بهشت گونه اش راوی آن هستند تا شعر و ادب که بزرگانی چون حافظ و سعدی به آن جان بخشیده اند. گویی زیبایی روی شیراز در حسن ذوق مردمانش هم بی اثر نبوده است. با این اوصاف برای گردشگران، شیراز بهشتی است که باید غرق در دیدنی هایش شد. پس بهتر است قبل از اینکه بار سفر بست؛ بیشتر از دیدنی ها، بازارها و حتی جاذبه های کمتر شناخته شده اش دانست. جااینجاس همه خدمات مورد انتظار از بهترین سایت رزرو هتل را در اختیار شما قرار می‌دهد، با ما همراه شوید. 

چطوری بریم شیراز؟

سفر به شیراز با ماشین شخصی

اگر اهل رانندگی در مسیرهای نسبتا طولانی باشید، سفر به شیراز با ماشین شخصی خودتان گزینه بسیار خوبی است. می توانید هر جا که دلتان خواست، توقف کرده؛ نفس تازه کنید و دوباره به راه خود ادامه بدهید. البته اگر یک نفس تا خود شیراز برانید؛ 10 ساعته در مقصد خواهید بود. اما بهتر است از این کار صرف نظر کنید. ضمن اینکه شهرهایی که در راه از آنها گذر خواهید کرد هم ارزش چند دقیقه ای توقف و چرخ زدن را دارند. مثلا اصفهان، کاشان و شهرضا از جمله شهرهایی هستند در مسیر تهران به شیراز قرار دارند.

سفر به شیراز با اتوبوس

کاهش هزینه‌های سفر دغدغه مهمی برای گردشگران به شمار می‌رود و در این راستا راهکارهایی همچون پیدا کردن هتل ارزان شیراز و سفر زمینی اولویت بیشتری پیدا می‌کند. کم نیستند کسانی که از بین راه های زمینی سفر به شیراز، اتوبوس را انتخاب می کنند. اتوبوس نسبت به قطار و هواپیما ارزان تر است و همین که قرار نیست ساعت ها پشت فرمان بنشینید، یک امتیاز است. اما خوب سختی های خود را هم دارد. چون دیگر شما نیستید که تصمیم می گیرید، کی و کجا توقف کنید. اگر فکر همه جا را کرده اید، به سراغ بلیط اتوبوس شیراز بروید که در بیشتر شهرهای ایران در دسترس است. برای مثال در تهران، اتوبوس های شیراز در ترمینال جنوب، غرب و بیهقی شما را سوار کرده و بعد از حدود 12 ساعت به مقصد می رسانند.

سفر به شیراز با قطار

خیلی ها هم ترجیح می دهند با قطار به شیراز بروند و از زیبایی های مسیر تا می توانند، لذت ببرند. خبر خوب برای علاقه مندان به سفر با قطار این است که از بیشتر شهرهای مهم ایران مانند تهران، تبریز، اصفهان و مشهد می توان راهی شیراز شد. طول مسیر متفاوت است و انتخاب نوع قطار هم با شماست. اما اگر سوار قطار تهران به شیراز شده اید، باید چیزی نزدیک به 15 ساعت را در راه باشید. اگر دلیل انتخاب قطار برای شما رهایی از یک رانندگی طولانی است، می توانید ماشین شخصی خود را هم سوار قطار کنید تا در مقصد همراه تان باشد.

سفر به شیراز با هواپیما

خرید بلیط هواپیما شیراز هم یکی دیگر از راه های سفر به این شهر است که در مقایسه با روش های بالا سریع تر و آسان تر و البته گران تر است. می توانید از بیشتر شهرهای ایران با هواپیما به شیراز بروید؛ مثلا از تهران تا این شهر چیزی در حدود 1 ساعت را در راه خواهید بود. ضمن اینکه تنوع ایرلاین های ارائه دهنده پرواز شیراز نیز زیاد است؛ از ایران ایر و ماهان تا کیش ایر و زاگرس.

تو شیراز کجا بمونیم؟

شیراز به عنوان یکی از مقصدهای مهم گردشگری داخلی هتل ها و هتل آپارتمان های زیادی همچون هتل آپارتمان سوئیت ویلا شیراز دارد. خوشبختانه تعداد هتل های پنج ستاره و چهارستاره در این شهر کم نیست. البته از هتل های دوستاره و هتل‌های ارزان همچون هتل لارن شیراز هم نباید غافل شد. به هر روی شما می توانید با توجه به اولویت های خود هر نوع هتلی را که می خواهید، انتخاب کنید. فراهم کردن امکان جستجو بر اساس فاکتورهای مختلف در صفحه هتل های شیراز در جااینجاس نیز با همین هدف صورت گرفته است. حتی در شهرهای اطراف آن هم می‌توانید محل اقامت مورد نظر خود را همچون اقامتگاه بومگردی درافشان آباده رزرو کنید. علاوه بر این می توانید یک راه کوتاه را امتحان کنید و در مطالب زیر هم گشتی بزنید:تو شیراز کجا رو بگردیم؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم؛ شیراز جاذبه های خود را هم از تاریخ وام گرفته است و هم از شعر و طبیعت. برای شهری که مدت ها بر مسند پایتختی ایران نشسته و زاگرس، هوای آن را مطبوع کرده؛ وجود بناهای تاریخی و باغ های چشم نواز چیز عجیبی نیست. در معرفی این جاذبه ها، ما نخست از دیدنی های نام آور شیراز با شما سخن خواهیم گفت و بعد به سراغ آنهایی خواهیم رفت که شاید کمتر یا حتی هرگز نامشان را نشنیده باشید.

باغ های شیراز؛ بهشت روی زمین

خوشا شیراز و وضع بی مثالش! بیراه نیست اگر حافظ این مصرع را در وصف باغ های زیبای شیراز سروده باشد. باغ گلشن یا عفیف آباد در خیابانی به همین نام که یک عمارت قدیمی در میان آن قد علم کرده و نقش عمارت بر چهره حوض بزرگ باغ سایه انداخته است. باغ دلگشا در میان همتایان خود به زیباترین شهرت دارد. درختان نارنج که عطر آنها در بهار از رهگذران دلربایی می کند و آب نماهای زیبا چهره ای ماورایی به این باغ بخشیده اند. باغ ارم در خیابان ارم هم دنیایی است از گیاهان متنوع. درختان بهارنارنج، سروناز و رُز که به دختران شیراز شهره اند، گیسوان خود را بر پیکر باغ رها کرده اند. و باغ جهان نما که عمارت هشت ضلعی در میان آن قرار گرفته و در دوره ای به خاطر زیبایی اش به زینت الدنیا مشهور بوده است.

بناهای تاریخی و آرامگاه ها

یادگارهای به جا مانده از گذشته در شیراز بسیارند. از آرامگاه حافظ که به آن حافظیه هم گفته می شود و در بخش جنوبی دروازه قرآن است، سعدیه؛ مدفن شاعر بزرگ ایرانی و همسایه باغ دلگشا، ارگ کریم خان در شمال شرق میدان شهدا که یادگار بزرگ دوران زندیه است تا تخت جمشید با کاخ های دیدنی اش. البته مجموعه تخت جمشید در مرودشت واقع شده و 60 کیلومتری از شیراز فاصله دارد. در شیراز حتی این فرصت را دارید تا در اماکن تاریخی و قدیمی اقامت داشته باشید. برای نمونه هتل بوتیک ایرانمهر شیراز، در فضایی سنتی با قدمت 228 سال مشغول پذیرایی از گردشگران است.

تو شیراز چی و کجا بخوریم؟

گشت و گذار در جاذبه های فوق العاده دیدنی شیراز اشتهای شما را بیش از پیش باز می کند. انتخاب یک رستوران خوب و سفارش یک وعده غذای خوشمزه می تواند لذت گردش را کامل کند. در ادامه مطلب راهنمای سفر به شیراز؛ 6 نکته مهم که نباید فراموش کنید، بهترین رستوران های شیراز را به شما معرفی می کنیم:

رستوران هفت خوان 

اشتباه نکنید، در این رستوران قرار نیست از هفت خوان رستم رد شوید. بالعکس می توانید بر سر هفت سفره بنشینید؛ هر کدام که با ذائقه شما سازگار هستند. رستوران هفت خوان یکی از بهترین رستوران های شیراز در بلوار جدید قرآن است که همه چیز را با هم دارد؛ از فضای لوکس و وسیع تا غذاهای خوشمزه و متنوع. در واقع در هر خوان این رستوران، شما مهمان یک سفره متفاوت هستید: 
خوان اول، رستوران سنتی فرود است و غذاها و عرقیجات خوش طعم و عطرش. خوان دوم، کافی شاپ طبقه همکف با دسرهای خوشمزه اش؛ خوان سوم، فست فود بلیان و غذاهای فرنگی؛ خوان چهارم، کافی شاپ بین المللی گیسیا؛ خوان پنجم، رستوران باربیکیو گرسیوز روی پشت بام؛ خوان ششم، رستوران نوفل با غذاهای ایرانی و فرنگی به همراه موسیقی زنده و خوان هفتم، رستوران بوفه سیندخت که می توانید طعم کله پاچه اش را امتحان کنید.

رستوران صوفی

رستوران صوفی شیراز هم قدیمی است و هم لوکس. چیزی در حدود نیم قرن قدمت دارد و آوازه غذاهایش از شیراز هم فراتر رفته است. این رستوران در بلوار ستارخان و نزدیک باغ عفیف آباد قرار گرفته و فضای سنتی اش به دل می نشیند. صوفی هم غذاهای فرنگی سرو می کند و هم غذاهای سنتی، اما کلم پلوی شیرازی صوفی چیزی نیست که بتوانید از آن بگذرید. دیگر غذاهای شیراز مثل کوفته هل و شکر پلو هم در این رستوران ارزش امتحان کردن دارند. اگر اهل کباب هستید؛ چلوکباب لاری، چلو کباب درباری یا چلو جوجه کباب ترش سفارش دهید.

کافه رستوران سنتی قوام

اگر به دنبال جایی هستید که هم رستوران باشد، هم کافه و هم از قیمت های نجومی در آن خبری نباشد؛ کافه رستوران سنتی قوام گزینه خوبی است. قوام در خیابان رودکی قرار گرفته و در منوی آن کشک بادمجان، دیزی، انواع چای، دسر، کیک و عرقیجات به چشم می خورد. به طور خلاصه می توان گفت که رستوران قوام، یک فضای جمع و جور و دوستانه است که در آن طعم غذاهای خانگی را می چشید.

رستوران برنتین

یکی دیگر از رستوران های پرآوازه بلوار ستارخان شیراز، رستوران برنتین است. اولین چیزی که در برنتین توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، دکوراسیون و فضای آن است. نمای سفید ساختمان با تراسی پر از گل های زیبا به مهمانان خوش آمد می گویند و آنها را برای صرف یک وعده غذای خوشمزه آماده می کنند. غذاهای ایرانی، غذاهای دریایی و انواع خوراک در این رستوران سرو می شود، اما بسیاری از مشتریان برنتین؛ میگو پلوی تند و ته چین آن را یک چیز دیگر می دانند.

تو شیراز از کجا خرید کنیم؟

بازار وکیل

بازار وکیل که امضای وکیل الرعایا بر پیکر شیراز است، پس از گذشت قرن ها هنوز در قلب شهر شیراز  نفس می کشد. از معماری بی نظیر وکیل که بگذریم، بازار از دو راسته شمالی و جنوبی تشکیل شده است. حجره های بیشمار با اجناس رنگ به رنگ در این راسته ها فعالیت می کنند و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می توان در بازار دید. در راسته بزازان و قالی فروشان؛ فرش های دستباف نفیس، گلیم و گبه های عشایر به فروش می رسد. کمی آن سو تر هم عطر عرقیجات شیرازی مثل بهارنارنج و پونه کوهی شما را به سوی خود می کشاند. بازار وکیل جای مناسبی برای خرید شیرینی ها و عرقیجات شیرازی است. اگر هم به دنبال اقامتگاهی در اطراف آن هستید، هتل گل افرا شیراز با قیمت اقتصادی در نزدیکی بازار وکیل نیز گزینه مناسبی برای اقامت به شمار می‌آید.

سرای مشیر

اینکه در شهری با قدمت شیراز مراکز خرید و جاذبه های تاریخی در هم تنیده باشند؛ چندان جای تعجب ندارد. سرای مشیر هم از این قاعده مستثنی نیست. سرای مشیر که به آن سرای گلشن هم می گویند، از یادگارهای فتحعلی شاه قاجار است و همسایه بازار وکیل. حوض درون حیاط بازار، درختان نارنج و حجره های قدیمی چنان صفایی به این بازار بخشیده اند که حتی اگر خرید هم نکنید، حظ کافی برده اید. بیشتر مسافران ترجیح می دهند برای تهیه صنایع دستی شیراز مانند معرق کاری، میناکاری، خاتم کاری و قلم زنی به سرای مشیر سری بزنند.

بازار حاجی

بازار حاجی از بازارهای وکیل و مشیر هم قدیمی تر است و آنطور که می گویند به دوره دیلمیان باز می گردد. این بازار در خیابان لطفعلی خان قرار گرفته و اگر به خرید اجناس سنتی علاقه دارید، از آن دیدن کنید. ترمه ها و پارچه های رنگی، صندوقچه، خشکبار و پوشاک محلی و سنتی شیراز در بازار حاجی به وفور دیده می شود.

مجتمع تجاری خلیج فارس

وقتی سخن از بهترین مراکز خرید شیراز به میان می آید؛ نام مجموعه تجاری، گردشگری، تفریحی و فرهنگی خلیج فارس در صدر لیست قرار می گیرد. یک مجموعه وسیع که در بلوار دکتر حسابی قرار گرفته و همه چیز دارد؛ از رستوران، کافی شاپ و شهر بازی گرفته تا سینمای 4 بعدی، پارکینگ طبقاتی، کارواش و ... . اما اگر برای خرید به خلیج فارس می روید، باید بدانید که این مجموعه نزدیک به 2500 واحد تجاری دارد و یک هایپر استار بزرگ تنها بخشی از آن است.

مجتمع زیتون فارس

مرکز خرید زیتون که امکانات تفریحی هم دارد، تقاطع خیابان انقلاب و لطفعلی خان قرار گرفته است. علاوه بر رستوران، کافی شاپ، سینمای سه بعدی، شهر بازی و پارکینگ؛ این مجتمع 12 طبقه 400 فروشگاه هم دارد. می توانید انواع کالاها مثل لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم آشپزخانه، پوشاک، طلا و جواهر، موبایل و محصولات دیجیتال از برندهای معتبر را در مجتمع زیتون پیدا کنید.

مجتمع تجاری ستاره فارس

مجتمع ستاره هم تفریحی است و هم تجاری، 9 طبقه دارد و در خیابان عفیف آباد شیراز قرار گرفته است. بدون شک گشتن در تمام 250 واحد این مجتمع حتی اگر فقط قصد تماشای ویترین ها را داشته باشید، شما را خسته خواهد کرد. به همین خاطر است که انواع اسباب تفریح و پذیرایی از رستوران و کافی شاپ تا شهربازی برای شما مهیا شده است. اگر از پوشاک، لوازم بهداشتی و آرایشی، محصولات دیجیتال یا جواهرآلات این مجتمع چیزی برای خرید انتخاب کردید، بد نیست طعم غذاهای بین المللی را در رستورانش امتحان کنید.

ره آورد سفر به شیراز

شیرازی ها آنقدر شیرینی های خوشمزه دارند که کمتر کسی بدون آنها شهر را ترک می کند؛ شیرینی هایی که هم نامشان زبانزد است و هم طعمشان. مسقطی، یوخه شیرازی که در میان اهالی کرمانشاه به آن کاک می گویند، کلوچه برنجی شیرازی، حلوا کاسه شیرازی و البته بادام سوخته فقط بخشی از خوراکی های خوش طعم و لعاب این شهر هستند. از عرقیجات شیرازی مثل بهارنارنج، بیدمشک و گلاب هم نمی توان چشم پوشی کرد. علاوه بر سوغات خوراکی شیراز، مردم شیراز هم دستی در هنر دارند و ساخته های دستشان از قلم زنی و خاتم کاری تا منبت کاری و میناکاری را سوغات راه مسافران شهر می کنند.

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد