همه ما هنگام رزرو هتل برای گذران تعطیلات یا یک سفر کاری معیارهایی داریم. حتی اگر این ملاک ها را روی کاغذ نیاوریم هم در ذهن خود آنها را طبقه بندی می کنیم. معمولا این شاخص ها شامل موقعیت مکانی، کیفیت خدمات، امکانات اتاق ها و عواملی از این دست می شود. گاهی نیز دانستن تعداد ستاره های یک هتل برایمان کافیست.

درجه بندی a، b و c برای هتل ها چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رزرو هتل به ویژه هتل های خارجی به عبارت هایی مانند کلاس a، کلاس b و یا کلاس c برخورده باشید. به طور کلی در دنیای سفر کلاس بندی وسایل حمل و نقل یا اقامتگاه ها امری عادی است. برای مثال صندلی های فرست کلاس، بیزینس کلاس یا اکونومی در هواپیما یا قطار برای توصیف امکانات و قیمت به کار می رود.

در مورد اقامتگاه ها هم هر چند رتبه بندی بیشتر با اعطای ستاره به هتل ها انجام می شود، اما گاهی برخی هتل ها برای تبلیغ خدمات خود از کلاس های فوق استفاده می کنند. هر چند این رتبه بندی چندان دقیق و استاندارد نیست، اما می توان گفت:
• کلاس A همان هتل های 5 ستاره و چهارستاره هستند،
• کلاس B هتل های سه ستاره هستند،
• کلاس C هتل های دوستاره را در بر می گیرد.


این مقالات را نیز بخوانید:
چرا رتبه بندی هتل ها در کشورهای مختلف، متفاوت است؟
آشنایی با انواع اتاق ها و اصطلاحات مربوط به هتل
انواع هتل ها را بشناسید


هتل ها چگونه رتبه بندی می شوند؟

با توجه به تفاوت های بین کشورها، انواع قوانین رتبه بندی هتل ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1) قوانین مبتنی بر حداقل استانداردهای اجباری: کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا را باید در این دسته قرار داد. این کشورها قوانین سختگیرانه ای داشته و در بسیاری از مناطق آنها قوانینی وجود دارد که به دقت ویژگی ها و استانداردهای لازم برای هر طبقه را تعریف می کنند. بازرسان عمومی در این کشورها از هتل ها بازدید می کنند تا از هماهنگی آنها با استانداردها اطمینان حاصل کنند.

2) قوانینی که استانداردهای حداقلی را با امکانات و خدمات اختیاری ترکیب می کنند: فرانسه و آلمان از این سیستم رتبه بندی هتل تبعیت می کنند. در این رویکرد حداقل استانداردهای لازم برای هتل تضمین می شود. از سوی دیگر تفاوت در خدمات و امکانات هتل ها هم به رسمیت شناخته می شود. در این شیوه هم هتل ها توسط بازرسان و ناظران رتبه بندی می شوند.

3) قوانینی که استانداردهای حداقلی را با حداقل الزامات کیفی ترکیب می کنند: بریتانیا و ایالات متحده نمونه هایی از این مدل هستند. در این شیوه اگرچه یک سطح حداقلی از خدمات و امکانات مطابق با رتبه ای که به هتل اعطا می شود، باید وجود داشته باشد. 

با این حال تعداد کلی خدمات به اندازه کیفیت آنها اهمیت ندارد. در این رویکرد مشاورانی از هتل دیدن می کنند که به رتبه بندی جنبه هایی از هتل می پردازند. این مشاوران همچنین توصیه هایی به مدیر هتل می دهند در مورد اینکه چگونه خدمات هتل خود را برای کسب رتبه بالاتر ارتقا بدهد.

وضعیت ستاره های هتل های ایران چطور است؟

همانطور که می دانید تعداد ستاره بر قیمت هتل تأثیرگذار است. بنابراین آنهایی که به رزرو هتل ارزان فکر می کنند، باید دور هتل های پنج ستاره را خط بکشند. هتل هایی که از قضا تعدادشان در ایران هم کم نیست. طبق آخرین آمار نزدیک به 53 هتل پنج ستاره در کشور وجود دارد و سهم شهرهای تهران، کیش و مشهد از این رقم؛ بیشتر از دیگران است. در این زمینه شاید خواندن مطلب زیر خالی از لطف نباشد:
10 هتل لوکس ایران را بشناسید

آیا هتل 7 ستاره هم در جهان وجود دارد؟

اگر همین حالا عبارت هتل های هفت ستاره را در گوگل جستجو کنید، احتمالا لیستی از هتل هایی با این عنوان را خواهید دید؛ از هند و ایتالیا تا امارات و کره جنوبی. اما واقعیت چیست؟ در حقیقت چیزی به نام هتل 7 ستاره در صنعت هتلداری وجود خارجی ندارد و این عبارت تنها یک تعریف و تمجید بیشتر نیست!

جالب است بدانید که این اصطلاح پر طمطراق اولین بار توسط یک روزنامه نگار به کار برده شد؛ آن هم هنگام افتتاح هتل برج العرب در دبی که یکی از مجلل ترین هتل های جهان است. به نظر می رسد شکوه و گستره امکانات برج العرب لوکس به حدی این روزنامه نگار را تحت تأثیر قرار داده بود که چاره ای جز استفاده از عبارت هتل هفت ستاره نداشت. 

با این حال هتل های لوکس و فوق مجللی در جهان وجود دارند که خیلی ها آنها را با نام اقامتگاه های 7 ستاره می شناسند؛ هر چند چنین استانداردی در دنیای هتلداری تعریف نشده باشد. برای نمونه می توان به هتل پانگو(Pangu) در چین یا هتل پالاس امارات(Emirates Palace Hotel) اشاره کرد.

سخن آخر 

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که به تعداد ستاره های هتل در انتخاب خود توجهی نکند. به هر روی این طبقه بندی به معیاری برای قضاوت در مورد کیفت خدمات ارائه شده در هتل ها بدل شده است. اما آیا می توان گفت که این ستاره های چشمک زن تنها ملاک ما برای تشخیص خوب یا بد بودن هتل است؟ شما هنگام رزرو هتل و انتخاب اقامتگاه مورد نظرتان به چه عواملی توجه می کنید؟

اهل سفرها، برای باخبر شدن از پیشنهادهای ویژه‌ی جااینجاس، ایمیل خود را وارد کنید.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد