آشنایی با انواع اتاق ها و اصطلاحات مربوط به هتل

در مطلب پیشین در مورد انواع هتل ها در جهان سخن گفتیم. هر چند که بعضی از این نوع هتل ها در ایران وجود ندارند؛ اما برای مسافرانی که به خارج از ایران سفر می کنند، آشنایی با آنها مفید خواهد بود. با این حال دنیای هتل  و هتلداری به اندازه ای وسیع شده که سخن گفتن در مورد آن را نمی توان تنها به یک مقاله خلاصه کرد.

علاوه بر تنوع اقامتگاه ها از هتل های چند ستاره تا هتل آپارتمان و متل، با اتاق های مختلفی نیز در یک هتل مواجه می شوید؛ حتی ممکن است اصطلاحات و عباراتی را در هنگام رزرو آنلاین ببینید که برایتان نامأنوس باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، بهتر است کمی بیشتر با انواع اتاق ها و اصطلاحات مربوط به این حوزه آشنا شوید. 

انواع اتاق های موجود در هتل ها

به طور کلی می توان گفت که در همه نقاط جهان یک دسته بندی استاندارد برای اتاق های موجود در هتل ها وجود دارد که می توان آن را در طبقه بندی زیر خلاصه کرد:

سوئیت اداری  Office Suite
سوئیت کنفرانس  Conference Suite
سوئیت کوچک  Mini Suite
سوئیت معمولی  Junior Suite
سوئیت دو لوکس  Deluxe Suite
سوئیت دوبلکس  Duplex Suite
سوئیت مسافرین مهم  VIP Suite 
سوئیت مجلل  Imperial Suite 
سوئیت محصور Pent house Suite
سوئیت ماه عسل  Fiesta Suite
سوئیت ماه عسل (برای اقامت ) Dolce vita Suite 
سوئیت یک نفره  Single Suite
کابانا  Cabana


مطالب مرتبط:

انواع هتل ها را بشناسید

هاستل چیست؟


استودیو Studio
آپارتمان  Apartment
بنگلو Bungalow
اتاق های دور  Remote Function
اتاق های تو در تو  Connected Room
اتاق با بالکن  Balcony Room
اتاق با استخر خصوصی  Room With Private Pool
اتاق ضیافت  Banquet Room 
اتاق خانواده  Family Room
واحد های خانوادگی  Family Units
اتاق معمولی با حمام  Room With Bath 
اتاق با چشم انداز جنگل  Woods View Room
اتاق معمولی بدون حمام  Room Without Bath
اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی Parlor


بیشتر بخوانید :

اقامت با چاشنی وحشت در ترسناک ترین هتل های دنیا  


همانطور که گفتیم ممکن است حتی نام برخی از این نوع اتاق ها به گوشتان هم نخورده باشد، اما با توجه به افزایش میزان مسافران در سراسر دنیا و پدید آمدن شکل های جدید سفر، هتل ها نیز از قافله عقب نمانده و بیش از پیش در صدد پاسخگویی به نیاز مسافران برآمده اند. تنوع و تعدد نام هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، خود گویای این واقعیت است. بد نیست با برخی از این نام ها بیشتر آشنا شوید.

اتاق یک نفره: اتاق یک نفره که معادل انگلیسی کلمه سینگل است، همانطور که از نام آن بر می آید، فقط یک تخت دارد. پس هر وقت با علامت اختصاری SGL مواجه شدید، منظور اتاق یک نفره است.


اتاق دو نفره: اتاق دو نفره در حقیقت شامل سه نوع اتاق می شود: اتاق دبل که یک تخت دونفره به هم چسبیده دارد و با DBL نشان داده می شود. در این نوع اتاق، اندازه معمول تخت ها، 137 در 191 سانتی متر است. اتاق توئین (Twin) که دو تخت جدا از هم دارد و توسط یک میز پاتختی از هم جدا شده اند و اتاق هالیوود توئین روم(Hollywood Twin Room) که از دو تخت خواب یک نفره تشکیل شده که بدون فاصله کنار هم قرار گرفته اند.

اتاق سه نفره: به اتاق سه نفره، تریپل گفته شده و با علامت اختصاری TPL نمایش داده می شود. اتاق های سه نفره به طور معمول دارای دو حالت هستند؛ یا از 3 تخت تک نفره تشکیل شده اند و یا از یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده.

اتاق چهار نفره: اتاق چهار نفره که شامل دو تخت‌خواب دو نفره که به آن Double Double-Room گفته می شود یا چهار تخت خواب یک نفره یا همان Quad می شود.

اتاق دوبلکس: این اتاق نیز متشکل از دو طبقه بوده و با نام Duplex Room شناخته می شود.

اتاق پارلر :Parlor Room نام این اتاق را شاید هرگز نشنیده باشید؛ چون اتاق پارلر برای مقاصد تفریحی کاربردی ندارد و بیشتر برای اهداف تجاری و کاری مورد استفاده قرار می گیرد.


اتاق کابانا  :Cabana کابانا اتاقی است که در مجاورت یک چشم انداز آبی مانند دریاچه، ساحل یا استخر واقع شده است و پنجره آن رو به هر کدام از اینها باز می شود. مسافر می تواند در این اتاق هم کف، لباس خود را تعویض کرده یا از آن برای استراحت استفاده کند.

کانکتد روم Connected Room: این نوع اتاق در حقیقت دو اتاق تو در تو را در بر می گیرد که هر دوی آنها به راهرو اصلی هتل راه دارند. در واقع هر کدام از این اتاق ها به تنهایی یک اتاق مجزا با امکانات و حمام مجزا هستند که از طریق یک در از وسط به هم متصل شده اند. این نوع اتاق به طور مثال برای یک خانواده چهار نفره مناسب است که بچه ها در یک اتاق و والدین در اتاق دیگر اقامت خواهند کرد و در عین حال با یکدیگر از طریق درب میانی در ارتباط هستند.


استودیو Studio :اشتباه نکنید، استودیو هیچ ارتباطی به استودیوی تلویزیونی ندارد! استودیو در حقیقت نوعی اتاق هتل است که بیشتر به یک اتاق پذیرایی شباهت دارد، اما مبل ها و کاناپه های آن قابلیت تبدیل شدن به تخت را دارند. در واقع استودیو روزها به اتاق پذیرایی و شب ها به اتاق خواب تغییر کاربری می دهد. این نوع اتاق می تواند حمام و آشپزخانه هم داشته باشد.

امکانات اقامتی هتل ها تنها به اتاق محدود نمی شود. برای مثال سوئیت و آپارتمان نوع دیگری از واحدهای اقامتی هستند. به این صورت که:

سوئیت Suite چیزی فراتر از یک اتاق و کامل ترین نوع اقامتگاه در یک هتل به شمار می رود که از دو یا چند اتاق خواب، یک اتاق نشین، یک اتاق غذاخوری و آشپزخانه تشکیل شده است. خودِ سوئیت ها نیز انواعی دارند. برای مثال فیستا سوئیت(Fiesta) در هتل هایی که سالن عروسی دارند، دیده می شود؛ پس از پایان مراسم برای استراحت در اختیار عروس و داماد قرار گرفته و هزینه آن نیز روی مخارج عروسی محاسبه می شود.

آپارتمان Apartment:همانطور که از نامش پیداست، یک آپارتمان کامل با امکانات جامع از هال و پذیرایی گرفته تا اتاق خواب است. تعداد اتاق های آپارتمان می تواند از یک تا سه متغیر بوده، حمام، آشپزخانه ای کوچک، تعدادی صندلی و مبل راحتی نیز داشته باشد. آپارتمان برای اقامت آنهایی که به صورت خانوادگی و با تعداد زیاد سفر می کنند، مناسب به نظر می رسد.

تا اینجا کم و بیش با انواع اتاق ها آشنا شدید. اما دنیای وسیع هتل ها به همینجا ختم نمی شود. حتی تخت های هتل ها هم انواع گوناگونی دارند:

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor  
کاناپه تبدیل به تخت  Bed-Studio=Convertible Sofa
کاناپه تبدیل به تختخواب  Convertible Couch
مبل تختخوابشو  Sleeping Couch
تخت دیوارى  Folding-up bed
تخت تاشو  Roll-A-Way-Bed
تخت یکنفره  Single
دو تخت جداى تکنفره  Twin
یک تخت دونفره  Double
یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره  Twin Double
تخت دونفره بزرگ  Queen Size
تخت بزرگ  King Size    
تخت دوبل دوبله  Double- Double Bed 
تخت با تشک آبى  Water Bed
تخت دو طبقه  Bunk Beds

اما علاوه بر انواعی که در بالا به آنها اشاره کردیم، مسافران معمولا با عباراتی چون تخت اضافه یا اکسترا بِد و تخت کودک مواجه می شوند. منظور چیست؟

تخت اضافه یا اکسترا بِد هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که تعداد میهمانان یک اتاق بیشتر از تعداد تخت های آن باشد. در اینصورت افراد با پر کردن یک فرم، ارائه آن به پذیرش و پرداخت وجه اضافی از تخت های تاشو برخوردار می شوند.

تخت کودک: بدون شک تخت های معمولی ویژه بزرگسالان بوده و برای کودکان طراحی نشده است. از این رو نیاز به تخت های ویژه کودک است. این نوع تخت هم درست مانند تخت اضافه با پر کردن فرم و پرداخت وجه اضافی در اختیار مسافر قرار می گیرد. ضمن اینکه اینگونه تخت ها از تشک هایی به جنس مشمع تشکیل شده اند تا مانع رسیدن رطوبت به تشک شود.

اصطلاحات مربوط به هتل و هتلداری

در هنگام رزرو هتل ممکن است با اصطلاحات زیادی مواجه شویم که اطلاعی در مورد آنها نداشته باشیم. بهتر است نگاهی به پروسه رزو از ابتدا تا انتها بیندازیم.

رزرو هتل پروسه ای است که شما قبل از اقدام به سفر می توانید به صورت تلفنی یا آنلاین انجام دهید. آنچه که نیاز دارید، نوع هتل، نوع اتاق و تاریخ سفر است تا در صورت خالی بودن، آن را رزرو کرده و پس از ورود به هتل، پذیرش شوید. این روزها رزرو آنلاین به دلیل راحتی جای خود را در میان مسافران باز کرده است. می توانید این راحتی را هنگام رزرو هتل خود در سایت جااینجاس به چشم خود ببینید.

این نکته را هم باید بدانید که در هر هتل واحد رزرواسیون مسئولیت این پروسه را بر عهده دارد. به این شکل که  با در دست داشتن اطلاعات تمام اتاق های هتل در تمام روزهای و تاریخ های سال، به وضعیت ظرفیت هتل اشراف داشته و می تواند مشخص کند که کدام تاریخ امکان پذیرش مهمان را داشته و چه زمانی ظرفیت هتل تکمیل است. فرایند رزرو هتل نیز بطور مستقیم زیر نظر واحد رزرواسیون صورت می گیرد.

واچر همان برگه تأییدیه رزرو هتل است که بعد از رزرو در اختیار شما قرار گرفته و با در دست داشتن آن می توانید با تحویل آن به واحد پذیرش کلید اتاق خود را دریافت کنید.
پذیرش یا چک این شامل تمام کارهایی است که بعد از رسیدن به هتل نیاز است که انجام دهید. در این مرحله شما باید اطلاعات خود شامل نام و نام خانوادگی، کشور و یا شهر مبدا، تاریخ تولد و کد ملی و قصد سفر را وارد فرمی کرده و سپس کلید ورود به اتاق را دریافت کنید. لازم به ذکر است در بیشتر هتل ها ساعت پذیرش و تحویل اتاق به میهمان ساعت ۱۴ بوده و پیش از آن امکان چک این وجود ندارد.

فقط اتاق (Only Room) نوعی از پذیرش است که تنها شامل اتاق شده و در آن خبری از صبحانه، ناهار و شام نیست. 

اقامت و صبحانه (Bed & Breakfast) هم به معنای اتاق به اضافه صبحانه رایگان است، اما سایر خدمات تنها با دریافت هزینه صورت می گیرد. این نوع خدمات با عنوان B&B نیز شناخته می شود.

هاف برد (Half Board) به این معنا خواهد بود که شما علاوه بر اتاق و صبحانه رایگان، ناهار نیز دریافت خواهید کرد.

فول برد (Full Board) نوع کامل تری از پذیرش است که شامل اقامت، صبحانه، ناهار و شام رایگان خواهد بود.

چک اوت یا خروج درست در نقطه مقابل چک این قرار دارد و به معنای تخلیه هتل در رأس ساعت مقرر شده و تحویل کلید به پذیرش که ساعت 12 ظهر می باشد.

All Inclusive کامل ترین نوع پذیرش است که در آن اتاق همراه با تمام وعده های غذایی شامل صبحانه، ناهار عصرانه، شام و حتی نوشیدنی های رایگان در اختیار مسافر قرار می گیرد. این سرویس معمولا در هتل های مناطق ساحلی مانند آنتالیا، کوش آداسی و غیره ارائه می شود و بسته به نوع نوشیدنی تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعتی از روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است. در هتل هایی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزش های آبی مانند جت اسکی اسکی روی آب غواصی ماساژ و غیره برای یک بار در طول مدت اقامت جزئی از سرویس می باشد.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال یا Adult به افراد بیش از 12 سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.
کودکان 2-6 سال  کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری CHD2-6  نشان داده می شود.
کودکان 6-12 سال کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری CHD6-12 نشان داده می شود .
نوزاد یا Infant  به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولن در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود.

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد