قدیمی‌ترین هتل‌های ایران کدامند؟

هتل قدیمی سعدی در شیراز

وقتی صحبت از رزرو هتل برای یک سفر دلخواه می‌شود، همه دنبال این هستند که نوسازترین هتل‌ها را برای اقامت پیدا کنند. البته که از سویی رزرو هتل های نوساز کار درست و عقلانی خواهد بود، چون احتمالاً اتاق‌ها تمیزتری دارند، مجهزترند و اقامت در آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود؛ اما امروز می‌خواهیم طور دیگری به هتل‌ها نگاه کنیم. می‌خواهیم سراغ هتل‌های قدیمی ایران برویم و ببینیم این هتل‌ها امروز چه وضعیتی دارند؟ چطور ساخته شده بودند؟ و چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟ شما فکر می‌کنید قدیم‌ترین هتل ایران کجاست؟ از شما می‌خواهم بین هتل های تهران، هتل های مشهد، و یا هتل های اصفهان حدسی داشته باشید. فکر می‌کنید حدستان چقدر به واقعیت نزدیک باشد؟
خب، بحث هتل های قدیمی در ایران می‌تواند قدری پیچیده باشد. مسلماً کشور ما هم یک هتل به عنوان قدیمی‌ترین هتل دارد، یعنی اولین هتلی که در کشور ساخته شده ‌است. البته اگر بخواهیم سراغ کاروانسراها برویم، شاید به دوران هخامنشی برسیم؛ اما فقط دنبال هتل‌ها هستیم. خب، ما یک هتل داریم که طبیعتاً قدیمی‌ترین هتل است، یک هتل هم داریم، که گرچه قدیمی‌ترین نیست، اما قدیمی‌ترین هتلی است که هنوز از مسافران پذیرایی می‌کند. یک ساختمان بسیار قدیمی هم داریم که سال‌ها پیش تغییر کاربری داد و هتل شد. اگرچه سال‌هایی که میزبان مسافران بوده، چندان زیاد نیست، اما عمر طولانی ساختمان سبب شده، از آن به عنوان قدیمی‌ترین هتل جهان نیز یاد کنند.

گراند هتل، قدیمی‌ترین هتل ایران

هتل قدیمی گرند هتل در تهران

در دوره قاجار، یک مهاجر قفقازی به نام باقر خان خیابان لاله‌زار جنوبی را برای ساخت اولین هتل ایران انتخاب کرد. وی که از هتل‌های اروپایی الگو گرفته بود، با خریدن 1300 متر زمین در این خیابان ساخت هتل را شروع کرد. آن روزها که آمدورفت سیاستمداران اروپایی به ایران زیاد شده بود، نیاز به چنین هتلی به شدت احساس می‌شد. باقر خان با دانسته‌هایش در مورد هتل‌های اروپایی طرح و نقشه‌ی هتل را ریخت و یک سیستم پذیرایی برای آن تعریف کرد. پیش از ساخت گراند هتل، مسافران خارجی برای اقامت در تهران دو گزینه بیشتر نداشتند، یا باید در سفارت‌خانه‌ی کشورشان می‌ماندند یا اینکه یکی از خانه‌های شمال شهر که به پانسیون تبدیل شده بود را انتخاب می‌کردند.

تصویری از لاله زار قدیم محل گرند هتل

آن روزها سیستم خاصی برای رزرو هتل وجود نداشت، اما مسافران می‌توانستد از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری یک نماینده برای خودشان یک اتاق رزرو کنند. البته گراند هتل فقط مختص اقامت مسافران نبود و میزبان برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلفی بود. مثلاً در همان دوران قمرالملوک وزیری در این هتل چندین بار کنسرت برگزار و میرزاده عشقی چند نمایشنامه اجرا کرد. گراند هتل تا اواسط دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی میزبان مسافران بود، اما بعد از آن تعطیل شد. علی حاتمی کارگردان نام‌آشنای ایرانی یک نمونه از این هتل را در شهرک سینمایی ساخت تا لوکیشن فیلم‌های خاطره‌انگیز مختلفی باشد. امروزه دیگر خبری از قدیمی‌ترین هتل ایران، در بین هتل های تهران نیست. ساختمان قدیمی و مجلل گراند هتل، شکوهش را از دست داده و ظرافت‌های زیبایش زیر سیمان و سیم‌های برق و کالاهای فروشندگان وسایل الکتریکی مدفون شده است.


بیشتر بخوانید : 

هتل های خاص و عجیب در ایران


 

هتل عباسی اصفهان، قدیمی‌ترین هتل جهان

کاروانسرای مادر شاه سلطان حسین صفوی یا همان هتل عباسی امروز

البته که این عنوان جای بحث بسیاری دارد؛ اما از یک جهت چندان هم بیراه نیست. مادر شاه سلطان حسین صفوی بعد از اینکه ساخت مدرسه چهارباغ به پایان رسید، املاک و بناهای بسیاری را وقف این مدرسه کرد. یکی از این ساختمان‌ها کاروانسرایی بود جنب مدرسه. سال‌ها بعد و با حمله‌ی افغان‌ها بسیاری از قسمت‌های این ساختمان نابود شد، اما شاکله‌ی اصلی خود را از دست نداد و حتی قسمت‌های زیادی از ظریف‌کاری‌ها و نقاشی‌های دیواری باقی ماندند. سال‌ها بعد سازمان اوقاف ایران با بیمه‌ی ایران قرارداد بست تا ضمن مرمت و بازسازی بنا، و احداث یک هتل در آن به حفظ آن کمک کنند. این کار که نزدیک به نه سال طول کشید، در سال 1345 منجر به احداث هتل شاه عباس شد. نامی که سال‌ها بعد به هتل عباسی تغییر پیدا کرد.

این بنا که حالا نزدیک به سیصد سال عمر دارد، یکی از قدیمی‌ترین بناهای جهان است که به عنوان هتل میزبان مسافران است. از آنجایی که در طراحی این هتل و تأمین تجهیزات به روز برای آن تلاش فراوانی شده است، هتل عباسی اصفهان سال‌هاست که در بین هتل های اصفهان یکی از اولین انتخاب‌های مسافران داخلی و خارجی است. خبرگزاری سی ان ان هم تحت تأثیر استقبال چشمگیر توریست‌ها از این هتل، سال گذشته گزارشی از هتل عباسی تهیه کرد و آن را زیباترین هتل خاورمیانه نامید. دفعه‌ی بعد که به اصفهان سفر می‌کنید، فرصت اقامت یا نوش جان کردن یک وعده غذای لذیذ ایرانی در این رستوران را از دست ندهید.

هتل پارس مشهد، قدیمی‌ترین هتل فعال ایران

هتل تاریخی پارس مشهد

هتل پارس در اوایل دوره قاجار طراحی و ساخته شد. یک فرد یهودی به نام امین در سال 1316 هتل طراحی و ساخت هتل پارس مشهد را به یک معمار روسی سپرد. این معمار هم بنای هتل را به سبک و سیاق بناهای روسی طراحی و اجرا کرد. صاحب اصلی هتل نیز با الگوبرداری از شیوه‌های غربی هتلداری، برنامه‌های پذیرایی از مسافران را تنظیم کرد. سال‌ها بعد آقای مجاور توسی مالکیت هتل را به عهده گرفت و تاکنون نیز اداره هتل به دست همین خانواده است. نمای آجری و آجرکاری برجسته، مهم‌ترین ویژگی ظاهری بنا هستند. طی سال‌های اخیر، تغییرات متعددی در هتل رخ داده است که یکی از آن‌ها تبدیل زیرزمین به سفره‌خانه و چای‌خانه‌ی سنتی است. البته که تلاش این خانواده در حفظ و نگهداری بنا باعث شده است، هتل پارس مثل یک نگین قدیمی بین هتل های مشهد بدرخشد. پیشنهاد می‌کنم دفعه بعد که قصد سفر به مشهد داشتید، به اقامت در این هتل زیبا که در خیابان امام خمینی واقع شده و فاصله‌ی کمی تا حرم امام رضا (ع)، فرودگاه مشهد و راه‌آهن این شهر دارد هم فکر کنید.


بیشتر بخوانید : 

شهر تبریز، یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران


 

هتل استقلال تهران یا رویال هیلتون سابق

تصویری از مراحل اولیه ساخت هتل استقلال تهران

شاید خیلی قدیمی هم نباشد، اما به هر حال هتل استقلال تهران که پیش‌تر با عنوان رویال هیلتون تهران شناخته می‌شد، یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های تهران است که حیدر غیایی، آن را در زمان حکومت پهلوی ساخت. این هتل در زمینی به مساحت 90000 مترمربع و با همکاری سه شرکت ایرانی، آمریکایی و انگلیسی تأسیس‌شده که در زمان خود بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه بوده است. سه مهندس ناظر بر ساخت این هتل در آن زمان، مهندس فروغی، مهندس ظفر و مهندس صادق بوده‌اند. هتل استقلال دارای دو برج غربی و شرقی است که برج غربی آن در سال 1341 و توسط معتبرترین برند هتل داری جهان ساخته شد. تا پایان دوره پهلوی، این هتل به عنوان نمادی از توسعه و پیشرفت اقتصادی، محل برگزاری مهم‌ترین مراسم و پذیرایی از چهره‌های بنام بین‌المللی بوده و حتی بخش‌هایی از فیلم معروف «گنج قارون» در آن زمان در این هتل فیلم‌برداری شده است. امروزه هتل استقلال زیرمجموعه گروه هتل‌های پارسیان و صاحب بیش از 22 هتل در ایران است.

خب چهار هتل قدیمی ایران را به شما معرفی کردیم! حدس شما درست بود؟ البته اگر از بین گزینه‌های پیشنهادی انتخاب کرده باشید، به‌هرحال حدس شما درست است. شاید هم از پیش چیزهایی در مورد هتل‌های قدیمی ایران می‌دانستید. اگر این‌طور است، یا اگر تجربه‌ی اقامت یا صرف غذا در این هتل ها را دارید، تجربه‌هایتان را با ما و خوانندگان وبلاگ جااینجاس درمیان بگذارید. شاید هم دوست داشته باشید، از امکانات و قیمت‌های اقامت در یکی از این هتل‌ها اطلاع داشته باشید، کافیست وارد صفحه آن هتل در وبسایت جااینجاس شوید! 

شهر یا هتل مورد نظر یافت نشد